Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

03.06.2008

Oddanie nieruchomości w bezpłatne użytkowanie spółce jawnej

Pytania podatnika:
1. Czy oddając w bezpłatne użytkowanie (nastąpiłaby zmiana umowy) spółce jawnej 2 nieruchomości przychód Wnioskodawczyni byłby zwolniony z podatku dochodowego?
2. Czy w świetle powyższych wyjaśnień działania te stanowią działalność gospodarczą, czy dalej jako osoba fizyczna może rozliczać się ryczałtem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2008 r. (data wpływu 4 luty 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu z tytułu przekazania spółce jawnej, której mąż jest wspólnikiem, do bezpłatnego użytkowania nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu z tytułu przekazania spółce jawnej, której mąż jest wspólnikiem, do bezpłatnego użytkowania nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Małżonkowie Z i M K oraz H i M W są współwłaścicielami w równych częściach własności nieruchomości położonych w S gmina R nr (...) i (...) oraz nieruchomości położonych w R ul. P.

Ustroje majątkowe małżeńskie obu małżeństw są takie same – rozdzielczość majątkowa małżeńska. Panowie Z K i M W są wspólnikami spółki jawnej „C”. Spółka „C” zawarła z Wnioskodawczynią i jej mężem oraz H W i M W dwie umowy najmu, których przedmiotem są nieruchomości opisane wyżej. Z tego tytułu Wnioskodawczyni pobiera czynsz najmu:

– 3.000,00 zł. rocznie z tytułu najmu nieruchomości w S,
– 1.250,00 zł miesięcznie z tytułu najmu nieruchomości przy ul. P.

Wnioskodawczyni jest również właścicielką mieszkania położonego w W ul. K, które wynajmuje na cele mieszkalne. Z tego tytułu rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w R, jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, płacąc zryczałtowany podatek dochodowy. Roczna kwota przychodów z najmu wynosi 75.400,00 zł., z tym że kwota przychodów z najmu na cele użytkowe wynosi 18.000,00 zł., a na cele mieszkalne 57.400,00 zł. Z powyższego wynika, że nie ma obowiązku być płatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy oddając w bezpłatne użytkowanie (nastąpiłaby zmiana umowy) spółce jawnej 2 nieruchomości przychód Wnioskodawczyni byłby zwolniony z podatku dochodowego?
2. Czy w świetle powyższych wyjaśnień działania te stanowią działalność gospodarczą, czy dalej jako osoba fizyczna może rozliczać się ryczałtem?

Zdaniem Wnioskodawczyni pokrewieństwa (i równe nawzajem świadczenie nieodpłatnych usług) zaliczane do I grupy podatkowej, w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, pozwala na zastosowanie zwolnienia podatkowego. Umowy najmu są ciągle z tymi samymi podmiotami i nie posiadają znamion częstotliwości, w związku z czym nie jest to działalność gospodarcza. Na poparcie swojego stanowiska powołała wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie sygn. akt II SA 1089/96 z dnia 17.09.1997 r. oraz sygn. akt II SA 432/95 z dnia 20.02.1996 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 i art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową prawa handlowego posiadającą zdolność prawną, ale nie jest osobą prawną.

Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2007 r...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »