Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

23.05.2008

Dostawa nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę

Pytania podatnika:
1. Czy sprzedaż części nieruchomości, nabytej od Miasta K., zostanie uznana jako prowadzenie działalności gospodarczej i jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
2. Czy sprzedaż w bliżej nieokreślonej przyszłości (na dzień dzisiejszy podatnik absolutnie nie ma zamiaru dokonywać sprzedaży) kolejnej części nieruchomości zakupionej od Miasta K. lub jakiejkolwiek innej, aktualnie posiadanej nieruchomości będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w 2008 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku który wpłynął do tutejszego organu 22 stycznia 2008 r., uzupełnionym pismami z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 14 kwietnia 2008 r.) oraz pismem z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data wpływu 5 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę. Dnia 14 kwietnia 2008 r. oraz dnia 5 maja 2008 r. ww. wniosek został uzupełniony pismami z dnia 4 kwietnia 2008 r. oraz 29 kwietnia 2008 r., będącymi odpowiedzią na wezwania tut. organu, odpowiednio, nr IBPP1/443-126/08/PK z dnia 26 marca 2008 r. oraz IBPP1/443-126/08/PK z dnia 21 kwietnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 7 stycznia 2008 r. Wnioskodawca, niebędący czynnym podatnikiem VAT, zawarł wraz z małżonką akt notarialny w Kancelarii Notarialnej w K., przy ul. M. nr ..., nr ... . Na mocy powyższego aktu małżonkowie dokonali zakupu od Miasta K. parcel nr ... i ... o łącznym obszarze 3811 m2.

Nabyte parcele są niezabudowane, uzbrojone i zlokalizowane w K. przy ul. S. Przedmiotowa nieruchomość zakupiona została w celu zabudowy mieszkalnej, na potrzeby własne lub dla jednego z dwójki dzieci.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomości przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną lub bliźniaczą, symbol MN oraz grunty rolne. Wnioskodawca nie wyklucza zmiany przeznaczenia parcel oznaczonych jako grunty rolne i uznanie za działki budowlane. Przedmiotowa nieruchomość nie jest zabudowana.

Nabycie parcel poprzedzone zostało ustnym przetargiem nieograniczonym z udziałem 11 oferentów. Przetarg został wygrany przez Wnioskodawcę i jego małżonkę za kwotę netto 700.600,00 zł powiększoną o podatek od towarów i usług w wysokości 154.132,00 zł, a wiec cena brutto stanowi kwotę 854 732,00 zł.

Wielkość nieruchomości dla kupujących była i jest zbyt duża, ale z uwagi na tryb poprzedzający transakcję (przetarg nieograniczony) zakup części niezbędnej dla Wnioskodawcy w niniejszym postępowaniu był niemożliwy.

Zbędną część jednej z działek o powierzchni ok. 1000 m2 (dokładna powierzchnia zostanie ustalona po dokonaniu podziału jednej z parcel) Wnioskodawca wraz z małżonką zamierzają w najbliższym okresie sprzedać. Cena nabycia nieruchomości jest niewątpliwie wysoka i cena zbycia będzie równa cenie brutto zakupu. Zamierzona transakcja jest jednorazowa i sprzedający nie przewidują dalszych sprzedaży nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości dokonana zostanie na rzecz osoby fizycznej niebędącej płatnikiem podatku od towarów i usług. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostaną na realizację ww. zabudowy oraz na spłatę kredytu.

Wnioskodawca wraz z małżonką posiada także trzy inne nieruchomości, których własność uzyskali w latach 2005–2007. W 2005r. od osób fizycznych nabyli jedną parcelę. Kolejną parcelę nabyła w 2006 r. małżonka Wnioskodawcy w drodze spadkobrania. W 2007 r. Wnioskodawcy nabyli jedną parcelę od Spółdzielni rolniczej.

Nie przewidują sprzedaży tych nieruchomości, na pewno w najbliższym okresie. Niepodobna natomiast jest wykluczyć takiej ewentualności w przyszłości, w czasie bliżej nieokreślonym (za rok, 5, 20 lat). Przed ewentualną sprzedażą nieruchomość prawdopodobnie byłaby dzielona na mniejsze działki. Nieruchomości te nie są zabudowane. Grunty te mogą być przeznaczone przez nabywców – przyszłych inwestorów pod budownictwo jednorodzinne lub szeregowe.

Nieruchomości zakupione zostały jako lokata. Nieruchomości najprawdopodobniej będą przedmiotem spadku lub darowizny na rzecz dzieci. W przypadku ewentualnej sprzedaży uzyskane środki pieniężne przeznaczone zostaną na inwestycje. Pojęcie „inwestycje” rozumiane jest szeroko:

– sfinansowanie inwestycji budowlanej,
– np. inwestycje kapitałowe, w tym zakup papierów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. czy sprzedaż części nieruchomości, nabytej od Miasta K., zostanie uznana jako prowadzenie działalności gospodarczej i jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
2. czy sprzedaż w bliżej nieokreślonej przyszłości (na dzień dzisiejszy podatnik absolutnie nie ma zamiaru dokonywać sprzedaży) kolejnej części nieruchomości zakupionej od Miasta K. lub jakiejkolwiek innej, aktualnie posiadanej nieruchomości będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w 2008 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1.

Zbycie uprzednio zakupionej od Miasta K. części nieruchomości nie powinno być opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jak to zostało już wyżej wykazane nieruchomość nie została nabyła w celu podjęcia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług ponieważ:

– zakup całej nieruchomości w danych okolicznościach był konieczny,
– dokonana i zamierzana transakcja nie powinna być uznana za działalność gospodarczą z uwagi na brak zarobkowego charakteru (sprzedaż części nieruchomości dokonana zostanie po cenie zakupu brutto),
– zamierzana transakcja będzie miała charakter jednorazowy,
– podatnik nie był i nie może być uznany za przedsiębiorcę w dacie nabycia nieruchomości, a tym samym nie ma podstaw do odliczenia zapłaconego podatku VAT.

Ad. 2.

Zgodnie z treścią aktualnie obowiązujących przepisów o podatku VAT, podatnicy uzyskali prawo własności posiadanych przez nich nieruchomości absolutnie nie w celu podjęcia działalności handlowej, której podstawowym elementem jest uzyskanie zarobku. Uzyskując prawo własności podatnicy nie nosili się z zamiarem dokonywania jakiejkolwiek sprzedaży (z wyłączeniem części działki opisanej w niniejszym wniosku).

Ewentualna sprzedaż w przyszłości n...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »