Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.01.2007

Nagrody uzyskane przez osoby krajowe z tytułu wygranych w konkursach

Pytanie podatnika: Jak należy opodatkowywać przychody z konkursów z dziedziny kultury i sztuki (fotograficzne, malarskie, filmowe oraz z zakresu innych sztuk wizualnych) organizowanych przez instytucje kultury w ramach działań statutowych?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. w Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 02.11.2006 r. wniesionego przez płatnika na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie z dnia 26.09.2006 r. stwierdzające nieprawidłowość stanowiska przedstawionego we wniosku z dnia 16.08.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłat nagród dla osób krajowych za wygrane w konkursach z dziedziny kultury i sztuki - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

W dniu 18.08.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek płatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż płatnik jako komunalna instytucja kultury w ramach działań statutowych organizuje konkursy z dziedziny kultury i sztuki - fotograficzne, malarskie, filmowe oraz z zakresu innych sztuk wizualnych. Prace konkursowe podlegają ocenie jury, a zwycięscy - osoby krajowe - otrzymują nagrody pieniężne. W konkursach nie biorą udziału pracownicy płatnika, a zwycięzcy nie są z nią związani żadnym stosunkiem prawnym. Większość konkursów ma charakter otwarty i mogą w nich uczestniczyć wszystkie osoby, które nadeślą prace odpowiadające warunkom regulaminu konkursowego, także dzieci i młodzież szkolna. Część konkursów kierowana jest do określonego kręgu osób np. artystów plastyków, studentów kierunków artystycznych wyższych uczelni, absolwentów liceów plastycznych, albo tylko amatorów, z wyłączeniem osób posiadających przygotowanie zawodowe do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

Zdaniem wnioskodawcy nagrody uzyskane przez osoby krajowe z tytułu wygranych w przedmiotowych konkursach, których wartość od osób fizycznych nie przekracza kwoty 760 zł są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. z późn. zm.)

Natomiast nagrody o wartości przekraczającej 760 zł powinny być uznane za :

1. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowane na zasadach ogólnych w przypadku laureatów zajmujących się twórczością artystyczną lub mających przygotowanie zawodowe do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki (artyści plastycy, absolwenci kierunków artystycznych szkół średnich i wyższych uczelni),
2. przychody z tytułu wygranych w konkursach zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowane zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym w przypadku laureatów będących amatorami bądź uczniami niezależnie od kierunku nauki.

Ponadto wnioskodawca uważa, że przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma również zastosowanie do przychodów zwycięzców konkursów zajmujących się twórczością artystyczną lub mających przygotowanie zawodowe do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki. Przepis art. 13 pkt 2 ww. ustawy zalicza do przychodów z osobiście działalności wykonywanej działalności artystycznej, naukowej, literackiej, oświatowej i publicystycznej w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki. Natomiast art. 30 ust. 1 pkt 2 tej ustawy mówi wyraźnie o przychodach z tytułu wygranych w konkursach, nie wyłączając wygranych w konkursach z dziedziny kultury i sztuki.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie postanowieniem z dnia 26.09.2006 r. stwierdził nieprawidłowość stanowiska płatnika przedstawionego we wniosku z dnia 16.08.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłat nagród dla osób krajowych za wygrane w konkursach z dziedziny kultury i sztuki.

Postanowienie to zostało doręczone skutecznie w dniu 26.09.2006 r.

Pismem z dnia 02.10.2006 r. strona wniosła zażalenie na w ww. postanowienie żądając jego weryfikacji pod kątem prawidłowości stanowiska zajętego przez Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie oraz prawidłowości stanowiska płatnika przedstawionego we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym w 2006 ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »