Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.05.2008

Składki podstawowe w ramach PPE jako KUP

Pytanie podatnika: Czy wydatki Spółki z tytułu opłacania składek z tytułu zakładowej umowy emerytalnej na podstawie przepisów o pracowniczym programie emerytalnym w formie grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

W związku ze skargą opatrzoną datą 18 stycznia 2008 r. (data nadania w Urzędzie Pocztowym 23 stycznia 2008 r.) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 09 listopada 2007 r. Znak: IBPB3/423-54/07/BG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia opłaconych składek przez pracodawców w ramach pracowniczego programu emerytalnego zawartego w formie grupowego ubezpieczenia pracowników do kosztów uzyskania przychodów, doręczoną w dniu 12 listopada 2007 r. (data potwierdzenia odbioru), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów w trybie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) oraz na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), uwzględnia skargę w całości, w związku z czym zmienia zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 09 listopada 2007 r. Znak: IBPB3/423-54/07/BG, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał na wniosek Zakładów E. P. Sp. z o.o. z dnia 01 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia opłaconych składek przez pracodawców w ramach pracowniczego programu emerytalnego zawartego w formie grupowego ubezpieczenia pracowników do kosztów uzyskania przychodów – zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 09 listopada 2007 r. Znak: IBPB 3/423-54/07/BG, stwierdzając nieprawidłowość stanowiska wnioskodawcy.

We wniosku z dnia 01 sierpnia 2007 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka ponosi koszty opłacania składek z tytułu zakładowej umowy emerytalnej na podstawie przepisów o pracowniczym programie emerytalnym w formie grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z Zakładem Ubezpieczeń. Umowa ta została podpisana na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 116 poz. 1207). Została zarejestrowana w KNUFE w dniu 30 września 2005 r. i wpisana do rejestru programów pracowniczych. Wysokość składki wynosi 7% wynagrodzenia uczestnika programu.

W związku z czym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki Spółki z tytułu opłacania składek z tytułu zakładowej umowy emerytalnej na podstawie przepisów o pracowniczym programie emerytalnym w formie grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

Zdaniem wnioskodawcy są to wydatki pracownicze poniesione celem uzyskania przychodów. Wydatki poniesione na realizację programu, w tym wydatki na opłacanie składek, stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kosztami, o których mowa, będą wydatki związane z bieżącym prowadzeniem pracowniczego programu emerytalnego, a w szczególności koszty finansowanej przez pracodawcę wnoszonej do programu składki podstawowej, ponadto będą to koszty sporządzenia umowy zakładowej, koszty ewentualnych sporów sądowych, koszty obsługi deklaracji pracowników o przystąpieniu do programu. W swoim stanowisku Spółka oparła się również na wyroku WSA w Gdańsku z dnia 15.05.2007 r. Nr SA/Gd/375/06.

W dniu 09 listopada 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną Znak: IBPB 3/423-54/07/BG uznając, iż stanowisko wnioskodawcy w kwestii możliwości zaliczenia opłaconych składek przez pracodawców w ramach pracowniczego programu emerytalnego zawartego w formie grupowego ubezpieczenia pracowników do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części „ustawa o pdop”) jest nieprawidłowe i stwierdził, że wskazany przez Spółkę przepis art. 15 ust. 1d ustawy o pdop, nie może stanowić samoistnej podstawy do zaliczania do kosztów podatkowych wszystkich wydatków (w tym składki podstawowej) ponoszonych przez pracodawców w związku z realizacją pracowniczych program...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »