Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.12.2006

Zwrot kosztów przejazdów i dojazdów środkami komunikacji miejscowej w czasie podróży służbowej pracownika

Pytanie podatnika: Czy zwrot kosztów związanych z przejazdem w podróży służbowej dokonany na podstawie oświadczenia o zagubieniu biletu stanowi podstawę do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

DECYZJA

Na podstawie art. 233 i art. 239 w związku z art. 14b §5 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia Przedsiębiorstwa "P" z dnia 04.09.2006 r. wniesionego na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 24.08.2006 r. Nr 1471/DPD2/423-95/06/AB w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych orzeka zmienić w/w postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie i uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 14.06.2006 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Państwowe "P" pismem z dnia 14.06.2006 r. znak CRGK/P/737/2006 wystąpiło z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo "P" na podstawie art. 77 tiret 5 § 1 Kodeksu pracy oraz aktów zarządu wewnętrznego Przedsiębiorstwa dokonuje zwrotu kosztów podróży służbowej za przejazd środkami transportu np. PKS, PKP oraz dojazd środkami komunikacji miejskiej w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju z dnia 19 grudnia 2002 r. ( Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1990).

Aby Przedsiębiorstwo prawidłowo rozliczyło koszty delegacji pracownik sporządza rachunek kosztów podróży i załącza do niego dowody przejazdów publicznymi środkami transportu (bilety). W sytuacji zgubienia biletu pracownik do rachunku kosztów podróży załącza oświadczenie o utracie dowodu przejazdu środkami transportu publicznego.

Ponieważ poza biletami istnieją inne dowody potwierdzające odbycie podróży służbowej tj. wpis na delegacji dot. pobytu w miejscowości , do której był delegowany pracownik lub potwierdzenie wykonania zadania przez przełożonego wraz z jego pieczęcią ; rachunki za noclegi w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie ; inne dokumenty świadczące o wykonaniu zadania np. protokoły, raporty, sprawozdania nie można zdaniem Przedsiębiorstwa nie uznać, że w przypadku zagubienia przez pracownika biletu koszty związane z przejazdem nie zostały poniesione. Wyżej wymienione oświadczenie pracownika stanowi podstawę do zwrotu pracownikowi kosztów w wysokości ceny obowiązującej w dniu przejazdu wskazanego przez pracodawcę przewoźnika oraz zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny, Podatnik pyta czy zwrot kosztów związanych z przejazdem w podróży służbowej dokonany na podstawie oświadczenia o zagubieniu biletu stanowi podstawę do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

W ocenie Podatnika ,zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz w świetle art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ( Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), odpowiedź na powyższe pytanie winna być twierdząca.

Postanowieniem z dnia 24.08.2006 r. Nr 1471/DPD2/423-95/06/AB Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzna...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »