Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

13.05.2008

Przekształcenie spółki a prawo do wyboru rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma prawo do wyboru rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej za rok 2008 (wyboru formy ewidencji w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów), czy też spółka jawna musi prowadzić księgi rachunkowe do końca roku obrotowego tj. do dnia 31 grudnia 2008 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23.01.2008 r. (data wpływu 23.01.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej oraz piśmie z dnia 10.04.2008 r. (data wpływu 10.04.2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-81/08-2/AJ z dnia 02.04.2008 r. (data nadania 03.04.2008 r., data doręczenia 04.04.2008 r.) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.01.2008 r. został złożony, ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółka pod firmą „Y” Sp. z o.o. z siedzibą w „Z” z dnia 13 czerwca 2007 r. wspólnicy Spółki podjęli decyzję o przekształceniu spółki „X” Sp. z o.o. w spółkę jawną pod firmą „Y”, Spółka Jawna z siedzibą w „Z”.
Dotychczasowi wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością K i R stali się wspólnikami spółki jawnej.

Dnia 27 listopada 2007 r. (Rep. A Nr 19875/2007) przed notariuszem M zawarta została umowa spółki jawnej pod firmą „Y” Spółka Jawna z siedzibą w „Z”.

Dnia 18 grudnia 2007 r. dokonano zmiany w § 8 umowy spółki zawartej w formie aktu notarialnego 27.11. 2007 r. (odnośnie reprezentowania spółki przez wspólników).

Dnia 7 stycznia 2008 r. dokonano sprostowania aktu notarialnego z dnia 27.11.2007 r. Sprostowanie dotyczyło wskazania w uchwale o przekształceniu imion i nazwisk wspólników prowadzących sprawy spółki i mających ją reprezentować. Spółka jawna została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sadowym 16 stycznia 2008 r. (Nr KRS ...) sygn. akt (...). Uzyskawszy odpis z rejestru przedsiębiorców dokonano aktualizacji zaświadczenia o numerze Regon (17.01.2008 r.)oraz umowy z bankiem odnośnie rachunku bankowego firmy. Następnie złożono w Urzędzie Skarbowym (dnia 17.01.2008 r.) deklarację NIP-2 i NIP-D odnośnie aktualizacji danych spółki po przekształceniu w spółkę jawną. W deklaracji NIP-2 blok. B.10 „Informacja o dokumentacji rachunkowej” zaznaczono pozycję 2: „Podatkowa księga przychodów i rozchodów”. Wyboru rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej dokonano po konsultacjach z pracownikami urzędu skarbowego. Dnia 18.01.2008 r. każdy ze wspólników spółki jawnej złożył w Urzędzie Skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od dnia 01.01.2008 r. do dnia 15.01.2008 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie uzyskała z tytułu prowadzonej działalności żadnych przychodów. Do czasu przekształcenia spółki z ograniczona odpowiedzialnością w spółkę jawną w styczniu 2008 r. nie były również ponoszone żadne koszty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W 2007 r. obroty spółki z ograniczona odpowiedzialnością nie przekroczyły kwoty 800 000 Euro, obligującej spółkę jawną do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do wyboru rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej za rok 2008 (wyboru formy ewidencji w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów), czy też spółka jawna musi prowadzić księgi rachunkowe do ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »