Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

28.04.2008

Podatek od nieodpłatnej służebności

Pytanie podatnika: Czy należny podatek od służebności będzie naliczony od całości wartości nieruchomości oraz budynku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP – u 22 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie podatku od ustanowionej służebności naliczonego od całej wartości nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek do Izby Skarbowej w Katowicach Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie podatku od ustanowionej służebności naliczonego od całej wartości nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W lipcu 2007 r. sporządzono akt notarialny, na mocy którego wnioskodawca zrzekł się na rzecz swojego brata 1/3 części będącej jego własnością nieruchomości. W skład tej nieruchomości wchodziły: sad oraz użytki rolne zabudowane (budynek mieszkalny składający się z trzech pokoi, kuchni oraz łazienki). Brat wnioskodawcy jako jedyny właściciel w/w nieruchomości na mocy tego samego aktu notarialnego przekazał w formie darowizny przedmiotową nieruchomość swojemu synowi. Bratanek wnioskodawcy, zważając na fakt, iż wnioskodawca od kilkudziesięciu lat zamieszkuje w budynku na darowanej nieruchomości, ustanowił na jego rzecz dożywotnią służebność polegającą na prawie do korzystania z jednego pokoju oraz wspólnej kuchni i łazienki. Ponadto ustalono wartość tej służebności na kwotę 500,00 złotych, co według obowiązujących przepisów po skapitalizowaniu daje kwotę 5000,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy należny podatek od służebności będzie naliczony od całości wartości nieruchomości oraz budynku?

Wnioskodawca uważa, że skoro uzyskał prawo do korzystania jedynie z jednego pokoju oraz prawo do wspólnego korzystania z łazienki i kuchni powinien zapłacić pod...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »