Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.04.2008

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.

Pytanie podatnika: Co w opisanym stanie faktycznym będzie kosztem uzyskania przychodu Spółki z o.o. A z tytułu wniesienia przez nią akcji (wniesionych wcześniej do Spółki jawnej jako wkład niepieniężny) do Spółki z o.o. B w formie aportu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 27 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów Spółki z o.o. przy zbyciu przez nią akcji wniesionych wcześniej do Spółki jawnej jako wkład niepieniężny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów Spółki z o.o. przy zbyciu przez nią akcji wniesionych wcześniej do Spółki jawnej jako wkład niepieniężny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (osoba fizyczna) posiada ok. 8% akcji w spółce akcyjnej. Obecnie planowane jest wniesienie przedmiotowych akcji jako wkład do spółki jawnej. Podatnik, dokonując wkładu do Spółki jawnej, dokona wyceny wartości rynkowej ww. wkładu i taka właśnie wartość zostanie przyjęta w umowie Spółki jawnej oraz w jej księgach jako wartość wkładu wnoszonego do Spółki jawnej. Następnie planowane jest przekształcenie nowoutworzonej Spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka z o.o. A). W wyniku przekształcenia całość kapitału przekształconej Spółki jawnej zostanie przeznaczona na kapitał zakładowy Spółki z o.o. A. W dalszej kolejności Spółka z o.o. A (powstała z przekształcenia Spółki jawnej) dokona zbycia posiadanych przez siebie akcji, poprzez wniesienie tych akcji do innej spółki z o.o. (dalej: Spółka z o.o. B) w drodze aportu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Co w opisanym stanie faktycznym będzie kosztem uzyskania przychodu Spółki z o.o. A z tytułu wniesienia przez nią akcji (wniesionych wcześniej do Spółki jawnej jako wkład niepieniężny) do Spółki z o.o. B w formie aportu?

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku wniesienia przez Spółkę z o.o. A – powstałą w wyniku przekształcenia Spółki jawnej – w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej (Spółki z o.o. B) akcji, które wcześniej Spółka jawna otrzymała jako wkład niepieniężny, koszty uzyskania przychodu z tego zbycia Spółka z o.o. A powinna ustalić w wysokości wartości akcji określonej przez wspólników Spółki jawnej na dzień ich wniesienia jako wkładu do Spółki jawnej, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objecie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...).W związku z powyższym wnioskodawca stoi na stanowisku, że przy zbyciu akcji (w tym przy wniesieniu akcji przez Spółkę z o.o. A do Spółki z o.o. B w formie aportu), Spółka z o.o. A uprawniona będzie do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków na nabycie tych akcji. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują jednak, w jakiej wysokości należy rozpoznać koszty w przypadku aportu akcji przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała w wyniku przekształcenia ze spółki jawnej, a aportowane akcje były wcześniej wniesione do spółki jawnej jako wkład niepieniężny.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie odnoszą się bezpośrednio do sytuacji przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową. Zgodnie jednak z przepisem art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawi...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »