Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.04.2008

Korekta podatku naliczonego po zmianie przeznaczenia modernizowanego obiektu

Pytanie podatnika: Czy jest konieczne dokonanie korekty podatku naliczonego VAT od wydatków inwestycyjnych poniesionych w okresie od lutego 2005 r. do marca 2006 r. w przypadku zmiany przeznaczenia obiektu w trakcie trwania modernizacji?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Państwa stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2007 r. (data wpływu 14 grudnia 2007 r.), uzupełnione pismem z dnia 10 marca 2008 r. (data wpływu 13 marca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 10 marca 2008 r. będącym odpowiedzią na wezwanie znak: IBPP1/443-572/07/PK z 4 marca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2005 r. przedsiębiorstwo podjęło decyzję o modernizacji istniejącego obiektu hotelowego (robotniczy) i zmianie jego przeznaczenia na Dom Pomocy Społecznej. W ww. obiekcie przedsiębiorstwo planowało prowadzić usługi związane z całodobową opieką nad ludźmi starszymi. Ww. projekt był zawarty w "Programie działania na rok 2005 P... U... H... i T... w K...". Środki na realizację wymienionej modernizacji miały pochodzić ze sprzedaży zbędnego majątku trwałego.

Od m-ca II 2005 r.przedsiębiorstwo zaczęło ponosić nakłady inwestycyjne. Z uwagi, iż stosownie do art. 43 ust 1 p 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku VAT usługi wymienione w poz. 9. załącznika Nr. 4 (Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej) przedsiębiorstwo nie odliczało podatku VAT od poniesionych nakładów inwestycyjnych. "Art. 86 ust 1 zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanej". W m-cu X/2005 zmienił się Zarządca PUHiT, który zlecił analizę opłacalności inwestycji Dom Pomocy Społecznej. Po dokonanej analizie uznał, iż inwestycja jest nieopłacalna i wewnętrznym Zarządzeniem z dnia 28 marca 2006 r zmienił temat prowadzonej inwestycji z dotychczasowego przeznaczenia "Dom Pomocy Społecznej" na "Hotel kategorii**". Od m-ca IV/2006 naliczony podatek VAT od dokonanych nakładów inwestycyjnych jest odliczany z uwagi, iż w budynku hotelowym ** będą świadczone w 100% usługi opodatkowane. Zaznaczam, iż w grudniu 2007 r. obiekt hotelowy będzie oddany do użytkowania. Budynek hotelu jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jest konieczne dokonanie korekty podatku naliczonego VAT od wydatków inwestycyjnych poniesionych w okresie od lutego 2005 r. do marca 2006 r. w przypadku zmiany przeznaczenia obiektu w trakcie trwania modernizacji?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zmiany charakteru przeznaczenia obiektu należy dokonać korekty deklaracji VAT za okres II/2005 r.- III/2006 r. i skorygować podatek naliczony (Art. 91 ust. 7), aby ustalić wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych, które to będą zwiększać wartość środka trwałego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz a...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »