Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.03.2008

Sprzedaż używanego lokalu użytkowego bez VAT

Pytanie podatnika: Czy sprzedaż budynku (kamienicy), w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne (zamieszkałe), jak i lokal użytkowy jest zwolniona z podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu w dniu 4 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży budynku mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada prawo własności nieruchomości położonej w C. składającej się z działki o pow. 227 m2 zabudowanej kamienicą wybudowaną w latach międzywojennych. Nieruchomość została kupiona w 1991 r., przez Wnioskodawcę wraz z małżonkiem na podstawie aktu notarialnego od osoby fizycznej, z dorobku jako wspólność ustawowa tj. przez wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na śmierć męża w 2002 r., Pani odziedziczyła na podstawie testamentu zmarłego całość jego majątku. Postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone w miesiącu kwietniu 2006 r., a wpis do ksiąg wieczystych dokonano w roku 2007. Wnioskodawca jest zameldowany w budynku (kamienicy) na pobyt stały i zajmuje wraz z synem i jego rodziną jedno mieszkanie. Pozostałe mieszkania oraz lokal użytkowy na parterze wynajmowane są na podstawie zawartych umów najmu. Z tytułu uzyskiwanych obrotów z czynszu wynikającego z umów najmu Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT. Poza ww. wynajmem lokali Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Nakłady poniesione na remont tego budynku nie przekroczyły 10% wartości.

Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości graniczących z przedmiotowym budynkiem. Natomiast znajduje się w posiadaniu budynku jednorodzinnego położonego poza terenem miasta C. Wnioskodawca w 2000 r. dokonał transakcji sprzedaży domu jednorodzinnego osobie fizycznej. Transakcja sprzedaży nie została opodatkowana podatkiem VAT.

W roku 2008 Wnioskodawca zamierza sprzedać ww. kamienicę. Z dołączonego aktu notarialnego dotyczącego zakupu tej kamienicy w 1991r., wynika, że kamienica, o której mowa stanowi budynek mieszkalny dwupiętrowy, który już w momencie nabycia przez Wnioskodawcę zamieszkany był przez siedmiu lokatorów, którzy zajmowali cały budynek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż ww. budynku (kamienicy) jest zwolniona z podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy przy sprzedaży budynku nie będzie podatku VAT, ponieważ zakup tej nieruchomości nie był objęty podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, ww. ustawa rozumie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel – art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Podstawowa stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT lub obniżenie sta...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »