Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

29.10.2006

Zwolnienie z podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego

Pytanie podatnika: Czy na mocy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega zwolnieniu od podatku przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczony na spłatę w całości zaciągniętego, przed dokonaniem zakupu tego lokalu, kredytu w PKO BP?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 14.08.2006 r. wniesionego przez małżonków, na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie z dnia 04.08.2006 r. uznające stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15.05.2006 r., uzupełnione pismami z dnia 05.06.2006 r. i z dnia 22.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego:

- za nieprawidłowe w części dotyczącej przeznaczenia przychodu ze sprzedaży na:

a) spłatę w całości, zaciągniętego przed dokonaniem zakupu, kredytu w kwocie 20.000,00 zł,
b) partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego dotyczącą kaucji oraz nadmetrażu w TBS Sp. z o.o. po terminie 15.09.2004 r.,
c) modernizację i wyposażenie najmowanego mieszkania w TBS Sp. z o.o.,

- za prawidłowe w części dotyczącej przeznaczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości w okresie 2 lat od dnia sprzedaży na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, do którego podatnicy posiadają akt własności

- Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 15.05.2006 r., które zostało uzupełnione pismami z dnia 05.06.2006 r. i z dnia 22.06.2006 r. małżonkowie zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. pismach wynika, iż:

- podatnicy w 2001 r. kupili mieszkanie w Bytomiu,
- na zakup ww. mieszkania zaciągnęli w PKO BP kredyt hipoteczny,
- w dniu 15.09.2004 r. mieszkanie to sprzedali,
- w dniu 27.09.2004 r. w Urzędzie Skarbowym w Chorzowie złożyli oświadczenie, że środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczą w ciągu dwóch lat na cele mieszkaniowe,
- posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w Chorzowie, gdzie mieszkają i są zameldowani,
- w 2004 r. "zakupili" nowe mieszkanie w TBS Sp. z o.o.

Do pisma z dnia 05.06.2006 r. dołączona została umowa zawarta w dniu 16.01.2004 r. pomiędzy TBS Sp. z o.o. a małżonkiem o partycypację w kosztach nakładów inwestycyjnych poniesionych na budowę mieszkania. Z § 1 tej umowy wynika, iż przedmiotem umowy jest realizacja przez TBS za środki partycypującego (tj. podatnika) oraz przy wykorzystaniu środków z krajowego Funduszu Mieszkaniowego, mieszkania objętego "Zadaniem Inwestycyjnym Nr 3 z przeznaczeniem na wynajem dla osób fizycznych", natomiast z § 3 umowy wynika, że "w zamian za partycypację (udział finansowy) w kosztach nakładów inwestycyjnych poniesionych na budowę mieszkania, partycypujący nabywa prawo do wskazania osoby uprawnionej do zawarcia umowy najmu przedmiotowego mieszkania".

Z umowy tej wynika zatem, że mieszkanie to nie jest własnością podatników, lokal ten zajmowany jest na podstawie umowy najmu i stanowi własność TBS Sp. z o.o.

Wnioskodawcy stoją na stanowisku, iż przychody uzyskane w 2004 r. ze sprzedaży lokalu mieszkalnego zakupionego w 2001 r. są zwolnione od podatku dochodowego:

- na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części wydatkowanej na spłatę kredytu w całości, tj. w kwocie 20.000,00 zł zaciągniętego na zakup sprzedanego lokalu mieszkalnego,
- na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części wydatkowanej na partycypację w kosztach budowy mieszkania prowadzonej przez TBS Sp. z o.o. po terminie 15.09.2004 r. oraz poniesionych wpłat za nadmetraż i kaucję,
- na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części wydatkowanej na modernizację i wyposażenie mieszkania w TBS Sp. z o.o., z którym łączy podatników stosunek najmu oraz modernizację spółdzielczego własnościowego lokalu mieszkalnego położonego w Chorzowie, w którym podatnicy mieszkają.

Post...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »