Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

26.03.2008

Umorzenie odsetek karnych nie generuje przychodu

Pytanie podatnika: Czy umorzone w 2006 r. odsetki karne w wysokości 5.000 zł należało opodatkować podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K. przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura– 5 grudnia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 grudnia 2007 r. (wpływ do tut. BKIP 31 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania umorzonych w 2006 r. odsetek od kredytu bankowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania umorzonych w 2006 r. odsetek od kredytu bankowego. Z uwagi na stwierdzone braki formalne pismem z dnia17 grudnia 2007 r. znak: IBPB2/415-493/07/HK wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 31 grudnia 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W październiku 2006 r. Bank w drodze ugody umorzył wnioskodawcy odsetki karne od spłaconego kredytu w kwocie 5.000 zł, a w lutym 2007 r. przysłał informację PIT-8C.Wnioskodawca nadmienia, że w rozmowie telefonicznej pracownica Banku stwierdziła, że informacja ta jest przesłana do jego wiadomości i dla właściwego Urzędu Skarbowego, a umorzone odsetki od kredytu nie podlegają opodatkowaniu. Po otrzymaniu wezwania z Urzędu Skarbowego i rozmowie z pracownicą Urzędu Skarbowego wnioskodawca ponownie skontaktował się telefonicznie z Bankiem, gdzie poinformowano go, że przepis był mało precyzyjny i w związku z tym wzbudzał wiele kontrowersji, dlatego też w 2007 r. został doprecyzowany poprzez wyraźne stwierdzenie, że umorzone odsetki od kredytu nie stanowią dochodu podatnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy umorzone w 2006 r. odsetki w wysokości 5.000 zł należało opodatkować podatkiem dochodowym?

Zdaniem wnioskodawcy kwota 5.000 zł stanowiła ewentualną kwotę odsetek karnych, gdyby wnioskodawca nie zrealizował planu spłat odsetek w 10 ratach, jakie wyznaczył Bank. Wnioskodawca zachował termin spłaty normalnie przysługujących odsetek, więc Bank odstąpił od naliczania odsetek karnych tzn. tej spornej kwoty 5.000 zł. Wnioskodawca uważa, iż kwota ta nie stanowiła jego przychodu, dlatego...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »