Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

19.03.2008

Sprzedaż udziałów w nieruchomości i PCC

Pytania podatnika:
1. Jakiego rodzaju podatkiem (PCC lub VAT) powinna zostać opodatkowana sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby prawne?
2. Jakiego rodzaju podatkiem (PCC i VAT) powinna zostać opodatkowana sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby fizyczne?
3. Jeżeli sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby fizyczne podlegać będzie podatkowi VAT to, czy osoby te muszą przez zawarciem umowy zarejestrować się jako podatnicy VAT oraz czy w takim przypadku nabywcy będzie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.12.2007 r. (data wpływu 17.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.12.2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Właścicielami działki gruntu są:

1) małżeństwo A. i P. ST.,
2) małżeństwo G. i J. Sz.,
3) K. G.,
4) A. N. S. Spółka z o.o. oraz
5) Wnioskodawca – A. N. PL Spółka z o.o.

Działka gruntu jest zabudowana budynkami administracyjno-produkcyjnymi oraz wiatą. Budynki oraz wiata zostały wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Użytkownikami budynków i wiaty począwszy od 1996 r. były spółki A. N. S. i A. N. PL. Spółki ww. nie poczyniły na budynkach i wiacie nakładów przekraczających 30 % ich wartości początkowej.

Dotychczasowym właścicielom przedmiotowej działki przy zakupie tej nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Plan zagospodarowania przestrzennego z 2002 r. przewiduje dla ww. nieruchomości zabudowę mieszkalno-usługową (mieszkalnictwo jedno i wielorodzinne niskie oraz usługi nieuciążliwe). Nieruchomość ma założoną księgę wieczystą, gdzie określona została jako działka zabudowana. Wypis z rejestru gruntów określa działkę jako gruntu orne RV-O,6074 ha i inne tereny zabudowane Bl – 0,1900 ha.

Wszyscy współwłaściciele mają zamiar sprzedać swoje udziały w nieruchomości. Nabywcą nieruchomości będzie osoba prawna – podatnik VAT. Małżonkowie ST. i Sz. w grudniu 2007 r. sprzedali inną działkę gruntu, której byli współwłaścicielami.

Pismem z dnia 09.01.2008 roku znak IPPB2/436-214/07-2/AA wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie, których zdarzeń przyszłych dotyczy uiszczona kwota. Wnioskodawca uiścił opłatę w wysokości 75 zł od drugiego zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem zapytania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Jakiego rodzaju podatkiem (PCC lub VAT) powinna zostać opodatkowana sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby prawne?
2. Jakiego rodzaju podatkiem (PCC i VAT) powinna zostać opodatkowana sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby fizyczne?
3. Jeżeli sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osob...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »