Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.10.2006

Ewidencja przebiegu pojazdów samochodów dzierżawionych i koszty uzyskania

Pytanie podatnika: Czy ewidencja przebiegu pojazdów jest konieczna, aby zaliczyć koszty związane z wydzierżawionymi samochodami do kosztów uzyskania przychodów?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki. z o.o., z miesiąca października. 2005 r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu prawa podatkowego w sprawie:

- czy ewidencja przebiegu pojazdów jest konieczna, aby zaliczyć koszty związane z wydzierżawionymi samochodami do kosztów uzyskania przychodów?

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika, że:

Spółka zawarła umowę dzierżawy samochodów osobowych od firmy YYY S.A.. Zgodnie z umową Spółka opłaca czynsz dzierżawy na podstawie faktur VAT wystawionych przez Wydzierżawiającego. Koszty eksploatacji samochodów ponosi Spółka. Okres, na jaki zawarta została umowa wynosi, zgodnie z Załącznikiem Nr l do umowy, trzy lata. Wartość sumy 36 opłat netto oraz wartości końcowej (ceny za jaką Dzierżawca będzie miał prawo kupić pojazd po zakończeniu umowy) jest większa od wartości początkowej nabycia samochodu przez Wydzierżawiającego. Spółka ma wątpliwości, czy powinna prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu w przypadku korzystania z samochodów osobowych na podstawie powyższej umowy. Czy ewidencja taka jest konieczna, aby zaliczyć koszty związane z wydzierżawionymi samochodami do kosztów uzyskania przychodów?

Zdaniem Spółki nie ma ona obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30 z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych nie stanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Jednocześnie w pkt 3b tego art. ustawodawca wskazał, że przepis ust. 1 pkt 51 nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1.

Zdaniem Spółki załączona umowa, mimo nazwania jej umową dzierżawy, jest umową o której mowa w art. 17a pkt 1 oraz spełnia warunki do uznania jej za umowę leasingu, określone w art. 17b ust. 1. Przepis art. 17a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rozszerza bowiem definicję umowy leasingu, określoną w art. 709 ustawy Kodeks cywilny. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, pojęcie umowy leasingu zostało rozciągnięte także na umowę, w której finansujący (w Spółce Wydzierżawiąjący) oddaje przedmiot umowy:

- do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków,

- w warunkach określonych w ustawie,

- drugiej stronie (Korzystającemu - w Spółce Dzierżawcy),

- podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Zdaniem Spółki spełnione są warunki określone w art. 17b, to jest:

- umowa została zawarta na czas oznaczony - 36 m-cy, co w przypadku samochodów osobowych stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,

- suma opłat netto ustalonych w umowie jest wyższa od wartości początkowej samochodu.

Suma opłat obejmuje również cenę, za jaką Spółka ma prawo nabyć samochód po zakończeniu umowy leasingu. ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »