Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

27.08.2006

Możliwość odliczenia przez matkę jako spadkobiercę ulgi mieszkaniowej po zmarłym synu

Pytanie podatnika: Czy istnieje możliwość odliczenia przez matkę jako spadkobiercę ulgi mieszkaniowej po zmarłym synu, która pozostała do odliczenia od podatku w latach następnych?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 14.06.2006 r. wniesionego przez podatniczkę, na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie z dnia 06.06.2006 r. uznające za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.03.2006 r., uzupełnione pismami z dnia 23.04.2006 r. (wpływ do urzędu w dniu 24.04.2006 r.), z dnia 11.05.2006 r. oraz z dnia 02.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia przez matkę jako spadkobiercę ulgi mieszkaniowej po zmarłym synu, która pozostała do odliczenia od podatku w latach następnych - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10.03.2006 r., które zostało uzupełnione pismami z dnia 23.04.2006 r., z dnia 11.05.2006 r. i z dnia 02.06.2006 r., podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. pismach wynika, iż:

- w 2001 r. syn podatniczki nabył mieszkanie na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- za 2001 r. ww. syn złożył zeznanie podatkowe wykazując w nim poniesiony wydatek z tytułu wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej i w związku z tym wydatkiem ulgę mieszkaniową do odliczenia w latach następnych,
- w 2001 r. oraz latach następnych (tj. do 2004 r.) syn nie osiągał dochodów, których wysokość byłaby podstawą do naliczenia podatku dochodowego, w związku z czym nie miał możliwości wykorzystania powyższej ulgi,
- w 2005 r. syn podatniczki zmarł,
- jedynym spadkobiercą po zmarłym jest podatniczka.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż ulga mieszkaniowa, która pozostała do odliczenia w latach następnych od podatku dochodowego zmarłego syna, może zostać przez nią jako jedyną spadkobierczynię odliczona. Postanowieniem z dnia 06.06.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w C...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »