Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

29.01.2008

Likwidacja nie w pełni umorzonego środka trwałego

Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej pdop) strata powstała w wyniku likwidacji (wyburzenia) nie w pełni umorzonego środka trwałego (starego budynku) będzie dla Spółki kosztem uzyskania przychodu w wysokości równej różnicy między figurującą w księgach wartością początkową tego środka trwałego, a dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi?

DECYZJA

Na podstawie art. 233 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 26.09.2007 r. Sp. z o.o. „T” na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z dnia 14.09.2007 r. nr 1435/FB1/415/42/07/AM w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika orzeka zmienić postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z dnia 14.09.2007 r. nr 1435/FB1/415/42/07/AM i uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2007 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.06.2007 r. Spółka wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Przedmiotem działalności Spółki jest wynajem lokali biurowych oraz działalność w zakresie usług inżynierskich. Spółka jest wieczystym użytkownikiem nieruchomości gruntowej w Warszawie, na której znajduje się budynek biurowo-usługowy. Budynek ten, wniesiony do Spółki aportem w 2006 r., znajduje się w ewidencji środków trwałych Spółki i od jego wartości początkowej dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Spółka zamierza wyburzyć wspomniany budynek i na jego miejscu wybudować nowy budynek apartamentowo-usługowy. Lokale mieszkalne w nowo wybudowanym budynku Spółka zamierza sprzedać, natomiast lokale użytkowe wynająć.

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdop strata powstała w wyniku likwidacji (wyburzenia) nie w pełni umorzonego środka trwałego (starego budynku) będzie dla Spółki kosztem uzyskania przychodu w wysokości równej różnicy między figurującą w księgach wartością początkową tego środka trwałego, a dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowieniem z dnia 14.09.2007 r. nr 1435/FB1/415/42/07AM uznał stanowisko przedstawione przez Spółkę za nieprawidłowe, gdyż jego zdaniem likwidacja środka trwałego będzie związana ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności, ponieważ w chwili obecnej Spółka nie prowadzi działalności polegającej na wynajmie lub sprzedaży lokali mieszkalnych. W świetle art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdop strata powstała na skutek likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego, który utracił swą przydatność gospodarczą, będzie więc związana ze zmianą rodzaju działalności prowadzonej przez Spółkę i dlatego nie może być dla Spółki kosztem uzyskania przychodów.

Na powyższe postanowienie Spółka złożyła w dniu 24.09.2007 r. zażalenie, w którym przedmiotowemu postanowieniu zarzuca naruszenie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdop poprzez ich błędną wykładnię polegającą na zakwestionowaniu prawa do zaliczenia przez Spółkę w ciężar kosztów uzyskania przychodu straty powstałej w wyniku likwidacji poprzez wyburzenie nie w pełni umorzonego środka trwałego (budynku), w sytuacji gdy utrata przydatności gospodarczej likwidowanego środka trwałego nie wynika ze zmiany rodzaju działalności prowadzonej przez Spółkę.

Zdaniem Spółki należy uznać za bezzasadne twierdzenie, iż w przedmiotowym stanie faktycznym strata powstała na skutek likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego, który utracił swą przydatność gospodarczą, będzie związana ze zmianą rodzaju działalności. Spółka nie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »