Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.08.2006

Koszt uzyskania w momencie uzyskania dokumentu potwierdzającego transakcję

Pytanie podatnika: W jakiej dacie ewidencjonować koszty?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z poźn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów i rozchodów stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Przedmiotem prowadzonej przez spółkę cywilną działalności (w której podatnik jest wspólnikiem) jest prowadzenie ...........Działalność tą spółka prowadzi od 1 grudnia 2005 r. Wszystkie koszty związane z działalnością ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 14 jako pozostałe koszty. Koszty te ewidencjonowane są w dniu , w którym spółka wchodzi w posiadanie dowodu stwierdzającego zdarzenie gospodarcze , np. faktura zgodnie z art. 22 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie podatnika: Czy sposób ewidencjonowania pozostałych kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przyjęty przez spółkę jest prawidłowy?

Stanowisko podatnika: uważam, że stosowana przez spółkę metoda ewidencjonowania kosztów jest prawidłowa. Zgodnie z art. 22 ust.4 wyżej wym. ustawy, koszty są potrącane w roku w którym je poniesiono. Według naszej oceny określenie „koszt poniesiony” oznacza wystąpienie określonego zdarzenia gospodarczego albo powstanie zobowiązania , z którym nie musi się wiązać faktyczny wydatek. Stanowisko to potwierdzają niektóre przepisy przytoczonej ustawy, wprost wskazujące sytuacje, gdy intencją ustawodawcy było zaliczenie do kosztów tylko wydatków faktycznie zapłaconych przez podatnika (np. odsetki , różnice kursowe, wynagrodzenia itp.). Podobne stanowisko zajął Urząd skarbowy w Zamościu w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27 kwietnia 2005 (sygn. PO I-415/14/2005).

Stosownie do treści art. 22, ust.1 powołanej ustawy o podatku dochodow...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »