Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.07.2006

Skutki podatkowe uzyskanej pomocy publicznej w postaci usługi szkoleniowej współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Pytanie podatnika: Czy pomoc w postaci usługi szkoleniowej współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego stanowi przychód z działalności gospodarczej?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 31 marca 2006 r. złożonego przez Panią K. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, wydane w trybie art. 14a § 1 i 4 w/w aktu prawnego stwierdzające, iż nieprawidłowe jest stanowisko przedstawione przez podatniczkę we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zakwalifikowania pomocy publicznej w postaci usługi szkoleniowej do przychodów zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w szczególności o zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 46 tej ustawy - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia uchylenia zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Wnioskiem Pani K. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej skutków podatkowych uzyskanej pomocy publicznej w postaci usługi szkoleniowej, współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W złożonym piśmie podatniczka wyjaśniła, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła umowę o uczestnictwo w cyklu szkoleń, współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny. Z tego tytułu otrzymała pomoc finansową stanowiącą pomoc publiczną w wysokości 561,40 zł za każde szkolenie.

W związku z tym podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy uzyskana pomoc publiczna stanowi przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem podatniczki uzyskana pomoc publiczna jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał za nieprawidłowe przedstawione przez podatniczkę stanowisko w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Na powyższe postanowienie strona wniosła zażalenie, w którym kwestionuje stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego dotyczące nieprawidłowego zastosowania w sprawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powołując się przy tym na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 27 czerwca 2003 r. Nr PB5/IMD-033-21-1128/03.

Ponadto zarzuciła, iż organ podatkowy mimo, iż wskazał prawidłowe przepisy, bezpodstawnie uznał, że otrzymana pomoc publiczna o charakterze niepieniężnym w postaci szkoleń nie upoważnia do zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy.

Podniosła również, że świadczenia o charakterze niepieniężnym otrzymane przez osoby fizyczne m. in. w postaci szkoleń, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; stanowisko to zostało potwierdzone w odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację nr 792.

Do zażalenia podatniczka załączyła kserokopie pisma Ministerstwa Finansów z dnia 27 czerwca 2003 r. Nr PB5/IMD-033-21-1128/03 oraz odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »


Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100