Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.07.2006

Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych

Pytanie podatnika: Czy podatnik sprzedający obligacje otrzymane w drodze darowizny od córki, może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu wydatki poniesione na ich nabycie przez córkę? Czy dochód uzyskany z odpłatnego zbycia obligacji nabytych w 2003 roku w drodze darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pismem z dnia 12 kwietnia 2006 roku (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 13.04.2006 r.), uzupełnionym w dniu 24 maja 2006 roku wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2005 roku wnioskodawca sprzedał papiery wartościowe (3-letnie obligacje Skarbu Państwa), które nabył w 2003 r. od swojej córki w drodze darowizny. Córka natomiast obligacje te nabyła we wrześniu 2002 r. W informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C, którą wnioskodawca otrzymał z Domu Maklerskiego, przychody z odpłatnego zbycia tych obligacji wykazane zostały w części F (przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r.).

Wobec powyższego Strona zadaje pytanie, czy w opisanej sytuacji w zeznaniu podatkowym PIT-38 za 2005 r. w poz. 22 zeznania (koszty uzyskania przychodów) może uwzględnić kwotę, za jaką córka nabyła w/w obligacje w 2002 r., czy też są inne przepisy prawne regulujące taki stan. Jednocześnie przytacza tu przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.), zgodnie z którym przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów uzyskanych po dniu 31.12.2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 01.01.2004 r.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowych obligacji Skarbu Państwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a ponadto uważa, że wydatki poniesione przez córkę na zakup tych obligacji nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów.

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu uprzejmie informuje:

Wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. - w punkcie 7 wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mają...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »