Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.06.2006

Ewidencjonowanie faktur kosztowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Pytanie podatnika: Pod jaką datą ująć w podatkowej książce przychodów i rozchodów faktury kosztowe (czyli koszty nie stanowiące zakupów towarów handlowych i materiałów podstawowych)? Czy w dniu otrzymania faktury, czy w dniu zapłaty za fakturę?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05-04-2006 r. stwierdza, że w przypadku podatnika, który wybrał metodę kasową rozliczania kosztów, faktury kosztowe, nie stanowiące udokumentowania zakupów towarów handlowych i materiałów podstawowych, powinny być ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w dacie dokonania wydatku, a więc w dniu faktycznego dokonania zapłaty.

Pismem z dnia 05-04-2006 r. (data wpływu 07-04-2006 r.), zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, prowadzącą podatkową książkę przychodów i rozchodów. Do ewidencjonowania kosztów związanych z prowadzoną działalnością w podatkowej książce przychodów i rozchodów wybrała Pani metodę określoną w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą koszty są potrącane tylko w roku w którym zostały poniesione (tzw. metoda „kasowa”). Sformułowała Pani też następujące pytanie: pod jaką datą ująć w podatkowej książce przychodów i rozchodów faktury kosztowe (czyli koszty nie stanowiące zakupów towarów handlowych i materiałów podstawowych)? Czy w dniu otrzymania faktury, czy w dniu zapłaty za fakturę?

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: faktury kosztowe winny być ujęte w księdze w dniu ich otrzymania, ponieważ faktura potwierdza poniesienie wydatku. Stanowisko takie reprezentuje również Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 20 października 2003 roku, w którym czytamy, że „ewidencja pozostałych kosztów (poza zakupem materiałów podstawowych i towarów handlowych) w księdze przychodów i rozchodów następuje w dniu w którym podatnik wszedł w posiadanie dowodu stwierdzającego zdarzenie gospodarcze, będącego podstawą zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, np. faktura za paliwo, energię elektryczną, itp. Bez znaczenia pozostaje fakt, w jakiej formie ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »