Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.12.2007

Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy działek budowlanych

Pytanie podatnika: Czy sprzedaż kilku działek rolnych przekwalifikowanych na działki budowlane z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Pana Roberta G. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 11.09.2007 r., znak: OG/005/101/PP2/443/26/07 w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek budowlanych — Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia w całości zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 28.06.2007 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 03.07.2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27.08.2007 r., Pan Robert G. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania sprzedaży kilku lub więcej działek budowlanych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik przedmiotowe działki nabył w drodze darowizny od rodziców. Stanowią one jego majątek osobisty i nie służą prowadzeniu działalności gospodarczej.

W złożonym wniosku Strona przedstawiła własne stanowisko w sprawie wskazując, że sprzedaż przedmiotowych działek nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Na poparcie zasadności swojego stanowiska Wnioskodawca przytoczył wyrok WSA ~~ Warszawie z dnia 21.02.2007 r., sygn. akt II SA/Wa 4176/06.

W dniu 11.09.2007 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie, znak: OG/005/101/PP2/443/26/07, w którym uznał przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika za nieprawidłowe. Niniejsze rozstrzygnięcie oparł na twierdzeniu, że dostawa gruntu podlega opodatkowaniu nie tylko wówczas, gdy dokonywana jest przez prowadzącego działalność gospodarczą zarejestrowanego podatnika VAT. Tym samym osoba fizyczna, która nie prowadzi tego rodzaju działalności, również jest zobowiązana do opodatkowania podatkiem VAT dokonywanej dostawy gruntu pod warunkiem, że okoliczności wskazują na zamiar wykonywania tego typu czynności w sposób częstotliwy. Zdaniem organu podatkowego zamiar Strony sprzedaży kilku lub więcej działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową wskazuje na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Dlatego też zgodnie z ant. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT dostawa gruntów w przedmiotowym przypadku stanowi działalność gospodarczą.

Postanowienie to zostało doręczone Podatnikowi w dniu 14.09.2007 r. Na powyższe postanowienie, pismem z dnia 19.09.2007 r. (data stempla 20.09.2007 r.), Strona wniosła zażalenie, w którym podtrzymała argumentację wskazaną we wniosku. Równocześnie Podatnik zaznaczył, że działki rolne, które obecnie podlegają odsprzedaży, zostały przekwalifikowane na tereny budowlane z inicjatywy Starostwa Powiatowego i Gminy Zagnańsk na mocy decyzji z dnia 28.12.2006 r. Opierając się na orzecznictwie sądowym podkreślił, iż sprzedaż mienia osobistego, które nie zostało nabyte w celu dalszej odsprzedaży, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nawet wówczas, gdy jest ona dokonywana więcej niż jeden raz.

Wnioskodawca wskazał również, że opodatkowanie tego typu czynności nie znajduje uzasadnienia w przepisach Dyrektywy VAT. Zgodnie, bowiem z jej art. 9 ust. 1 za działalność gospodarczą należy uznać w szczególności wykorzystywanie majątku rzeczowego oraz wartości niematerialnych i prawnych w celu uzyskiwania z tego tytułu stałego dochodu. Tymczasem Podatnik nie uzyskuje z tytułu sprzedaży działek stałego dochodu, a przez to nie spełnia warunku niezbędnego do uznania go za podatnika VAT.

Niniejsze zażalenie zostało wniesione bezpośrednio do Dyrektora Izby Skarbowej w Kiel...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »