Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

11.06.2006

Udzielenie przez rodzica dziecku nieoprocentowanej pożyczki na zakup mieszkania

Pytanie podatnika: Czy otrzymana nieoprocentowana pożyczka tworzy po stronie pożyczkodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 14 kwietnia 2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew z dnia 29 marca 2006 r. Nr IX - 005/40/Z/K/06 - odmawia zmiany w/w postanowienia.

Z dokumentacji podatkowej zgromadzonej w niniejszej sprawie wynika, iż w dniu 26 stycznia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew wpłynął Pana wniosek /uzupełniony kolejnym wystąpieniem z dnia 27.02.2006 r./ z prośbą o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nieoprocentowanej pożyczki.

Ze złożonych przez Pana wyjaśnień wynika, iż w 2003 r. otrzymał Pan od matki nieoprocentowaną pożyczkę z przeznaczeniem jej na zakup mieszkania.

W związku z podpisaniem niniejszej umowy został przez Pana opłacony podatek od czynności cywilnoprawnych oraz złożona deklaracja PCC-1.

W skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosku o interpretację przepisów prawa wyraził Pan pogląd, w myśl którego otrzymana pożyczka nie tworzy po stronie pożyczkodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy pierwszej instancji w wydanym w dniu 29 marca 2006 r., postanowieniu Nr IX - 005/40/Z/K/06 nie podzielił zajętego przez Pana stanowiska w sprawie.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia Naczelnik Urzędu Skarbowego, powołując treść przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wskazał, iż przychód z tytułu nie zapłaconych odsetek od umowy pożyczki winien zostać opodatkowany i wykazany w zeznaniu podatkowym.

Ustalając natomiast wysokość tego świadczenia, należy przyjąć ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »