Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.12.2007

Odsetki od pożyczek mieszkaniowych udzielanych z ZFŚS i VAT

Pytanie podatnika: Czy odsetki od pożyczek mieszkaniowych udzielanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowią obrót podlegający przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

DECYZJA

Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i art. 239 w związku z 14a § 4 i art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./, po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez Agencję X, na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 25 września 2006 r., znak 1471/NTR1/443-254a/06/LS, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanawia odmówić zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 24 czerwca 2006 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./. We wniosku wskazano, iż obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wynika z przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych /Dz. U. z 1996r. Nr 70, poz. 335 ze zm./. Strona według regulaminu udziela pracownikom pożyczek na cele mieszkaniowe ze środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Z tego też tytułu nalicza oprocentowanie, które zwiększa fundusz socjalny.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona wystąpiła z zapytaniem, czy odsetki od pożyczek mieszkaniowych udzielanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowią obrót podlegający przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./.

W ocenie Strony, odsetki od pożyczek z ZFŚS, udzielanych pracownikom na zakup mieszkania, budowę domu bądź ich remont, nie stanowią wynagrodzenia za czynność przewidzianą w ustawie VAT i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W wydanym w dniu 25 września 2006 r. postanowieniu znak: 1471/NTR1/443-254a/06/LS, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Strony przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Ponadto w postanowieniu tym organ pierwszej instancji wskazał, iż odpowiedzi na pytanie „czy odsetki od pożyczek mieszkaniowych udzielanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowią obrót podlegający przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług została udzielona w postanowieniu z dnia 12 stycznia 2006 r. znak: 1471/NTR1/443-515a/06/LS.

W tym miejscu również należy wskazać, iż Strona na powyższe postanowienie wniosła zażalenie, które zostało rozstrzygnięte wydaniem przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie decyzji z dnia 31 maja 2006 r., znak: 1401/PH-I/4407/14-21/06/TS, w której stwierdzono uchybienie terminu do wniesienie zażalenia.

Na postanowienie z dnia 25 września 2006 r. Strona złożyła zażalenie wskazując, iż wydane przez organ pierwszej instancji postanowienie znak: 1471/NTR/443-254a/06/LS jest niezgodne ze stanem faktycznym i rażąco narusza przepisy art. 5 ust. 1, art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ oraz VI Dyrektywę Unii Europejskiej i orzeczenia UE (orzeczenie ETS z dnia 14.11.2000 r. w sprawie C-142/99 pomiędzy Floridienne SA i Berginvest SA z Belgią).

Argumentując swoje stanowisko Strona wskazuje, iż:

- obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wynika z odrębnych przepisów (ustawa z dnia 4 marca ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »