Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

29.11.2007

Nabycie odzieży z logo jest wydatkiem o charakterze reklamowym

Pytanie podatnika: Czy wydatek poniesiony na zakup odzieży oznaczonej marką R. która następnie będzie używana przez niego osobiście w czasie świadczenia usług w salonie R. albo wydawana pracownikom do czasowego używania wyłącznie w czasie świadczenia pracy, będzie stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów w przypadku, gdy obowiązek noszenia odzieży marki R. wynika z zawartej umowy z osobą trzecią oraz gdy będzie on za wykonanie tego świadczenia otrzymywać od tej osoby trzeciej odpowiednie, umówione wynagrodzenie?

DECYZJA

Na podstawie art. 233 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 18.09.2007 r. Pana Pawła W. wniesionego na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z dnia 05.09.2007 r. Nr 1437/ZDD/423/46/HL/2007 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawartego we wniosku z dnia 25.06.2007 r. (data wpływu 27.06.2007 r.) orzeka zmienić w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek i uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku (przypadek 2).

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 25.06.2007 r. (data wpływu 27.06.2007 r.) Pan Paweł W. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek o udzielenie interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Podatnik zadał dwa pytania:

- Czy wydanie pracownikom odzieży oznaczonej marką R. wyłącznie do używania w czasie świadczenia pracy, będzie stanowiło dla tych pracowników nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przypadek 1) oraz
- Czy wydatek poniesiony na zakup odzieży oznaczonej marką R. która następnie będzie używana przez niego osobiście w czasie świadczenia usług w salonie R. albo wydawana pracownikom do czasowego używania wyłącznie w czasie świadczenia pracy, będzie stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów w przypadku, gdy obowiązek noszenia odzieży marki R. wynika z zawartej umowy z osobą trzecią oraz gdy będzie on za wykonanie tego świadczenia otrzymywać od tej osoby trzeciej odpowiednie, umówione wynagrodzenie (przypadek 2)?

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Pan Paweł W. zawarł z firmą L S.A. umowę, na podstawie której zobowiązał się świadczyć na rzecz tej firmy usługi prowadzenia salonu sprzedaży R. w tym w szczególności obsługę klientów, obsługę kasy, przyjmować towar do salonu, wydawać towar klientom, sprzątać salon, otwierać i zamykać salon, przekazywać L S.A. gotówkę stanowiącą utarg ze sprzedaży towarów, a także przestrzegać standardów prowadzenia salonów sprzedaży R. opracowanych przez L S.A. W związku z prowadzeniem salonu Pan Paweł W. zatrudnia pracowników, którzy w jego imieniu i na jego rzecz wykonują wszystkie czynności związane z prowadzeniem sprzedaży przez salon R. Pan Paweł W. w ramach umowy z L S.A. zobowiązał się osobiście oraz w imieniu swoich pracowników do noszenia jednolitych strojów (odzieży) oznaczonych marką R. z podziałem na modele damskie i męskie, nabywanych od L S.A. na podstawie umowy sprzedaży. Zapis dotyczący obowiązku noszenia w czasie pracy takiej odzieży został wprowadzony do regulaminu pracy. Jednocześnie ze wszystkimi pracownikami został zawarty aneks do umowy o pracę, wprowadzający do umowy o pracę zobowiązanie pracowników do noszenia w czasie pracy odzieży oznaczonej marką R. Po zakończeniu okresu, na który odzież zostaje wydana pracownikom (zwykle są to dwa miesiące), odzież ta będzie utylizowana poprzez wywiezienie na wysypisko śmieci albo sprzedawana na wagę jako czyściwo lub sprzedawana do sklepów z odzieżą używaną, przy czym ten ostatni przypadek dotyczyć może wyłącznie odzieży niezniszczonej i niezabrudzonej. W żadnym jednak przypadku odzieży, która zostaje zwrócona nie będą mogli nabywać ani używać na jakiejkolwiek podstawie pracownicy Pana Pawła W.

Podatnik stoi na stanowisku, że wydatek poniesiony na zakup odzieży oznaczonej marką R. która będzie użytkowana przez niego osobiście, jak i przez jego pracowników w czasie świadczenia pracy (przypadek 2 opisany we wniosku) stanowi koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie, jego zdaniem wydanie pracownikom odzieży oznaczonej marką R. wyłącznie do używania w czasie świadczenia pracy nie będzie stanowiło dla tych pracowników nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie powstanie obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (przypadek 1), co zostało potwierdzone postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z dnia 04.09.2007 r. Nr 1437/ZDF/423/123/07/LJ.

Postanowieniem z dnia 05.09.2007 r. Nr 1437/ZDD/423/46/HL/2007 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek uznał stanowisko przedstawione we wniosku (przypadek 2) za nieprawidłowe. Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jego zdaniem interpretacja pojęcia „koszty uzyskania przychodów” zawartego w w/w przepisie prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem, że:

- nie jest to wydatek wskazany w zamkniętym katalogu wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy,
- istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a przychodami (osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

Natomiast stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gast...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »