Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.04.2006

Wspólnicy spółki jawnej i prawo do opodatkowania podatkiem liniowym

Pytanie podatnika Czy wspólnicy spółki jawnej, będący jednocześnie zatrudnionymi na umowę o pracę członkami zarządu sp. z o.o., mają możliwość wyboru opodatkowania dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej na zasadach określonych w art. 30c updof?

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 06.03.2006r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna Nr I-415/03/06 z dnia 23.02.2006r., zmienia ww. postanowienie.

Od niniejszej decyzji przysługuje, na podstawie art. 220, art. 221, art. 223 § 1, § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

W dniu 11.01.2006r. wystąpił Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwanych przez wspólników spółki jawnej stawką liniową w wysokości 19%. Wątpliwości Pana powstały na tle następującego stanu faktycznego:

Jest Pan jednym z dwóch współwłaścicieli spółki jawnej "X". Jednocześnie Pan oraz Pana wspólnik jesteście członkami zarządu spółki „Y” sp. z o.o., zatrudnionymi na umowę o pracę - Pan jako v-ce Prezes Zarządu, a Pana wspólnik jako Prezes zarządu spółki z o.o. Obie spółki są producentami różnego rodzaju przędzy. W ramach umowy o pracę Pan oraz wspólnik jesteście zobowiązani do:

- reprezentowania spółki na zewnątrz,

- podpisywania umów w imieniu spółki,

- zwoływania posiedzeń Zarządu i Zgromadzeń spółki,

- sporządzania sprawozdań z działalności Zarządu,

- zatwierdzania sprawozdań finansowych,

- kierowania i nadzorowania działalnością spółki,

a zatem, jak podkreślił Pan w piśmie z dnia 11 stycznia 2006r., wykonuje Pan w spółce z o.o. czynności menedżerskie.

W złożonym wniosku wyjaśnia Pan, iż podstawowym surowcem w obu firmach jest przędza, ale najczęściej o innych parametrach. Ponadto, każda ze spółek używa odmiennego parku maszynowego. Dodatkowo, spółka jawna świadczy na rzecz spółki z o.o. usługi dzierżawy pomieszczeń, których jest właścicielem, a także okazjonalnie sprzedaje surowce, które są jej zbędne. Pana zdaniem przychody Pana jako wspólnika spółki jawnej osiągane z usług świadczonych na rzecz pracodawcy, tj. spółki z o.o. nie odpowiadają czynnościom jakie Pan i Pana wspólnik wykonujecie w ramach umowy o pracę jako prezesi spółki z o.o. Wobec czego - w Pana ocenie - dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej w ramach spółki jawnej mogą być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według liniowej 19% stawki podatku dochodowego.

Organ podatkowy pierwszej instancji nie podzielił Pana stanowiska i w postanowieniu z dnia 23.02.2006r. Nr I-415/04/06 stwierdził, iż wykonując obowiązki prowadzenia spraw spółki z o.o. jako członek zarządu ma Pan wpływ na wybór podmiotów, z którymi spółka zawiera umowy najmu lub dzierżawy oraz na dobór kontrahentów. Zatem zakres czynności prezesa spółki ma związek z czynnościami produkcji i sprzedaży przędzy oraz z usługami wynajmu pomieszczeń, bowiem jako jeden z prezesów decyduje Pan o całokształcie działalności spółki z o.o. W związku z powyższym w świetle przepisów art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągane przez Pana z pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej nie mogą być opodatkowane w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według liniowej 19 procentowej stawki podatku dochodo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »