Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.11.2007

Bilet elektroniczny nie jest wystarczającym dowodem poniesienia wydatku

Pytanie podatnika: Czy wydatki na podróże służbowe pracowników Spółki, poniesione na podstawie wydrukowanych ze strony internetowej rezerwacji biletów kolejowych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 13.06.2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy wydatki na podróże służbowe pracowników Spółki, poniesione na podstawie wydrukowanych ze strony internetowej rezerwacji biletów kolejowych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się dystrybucją produktów leczniczych, suplementów diety i kosmetyków. W ramach prowadzonej działalności Spółka zajmuje się kompleksową organizacją kampanii reklamowych, współpracą z agencjami reklamowymi w celu promocji produktów, dostarczaniem materiałów promocyjnych dotyczących tych produktów potencjalnym i obecnym klientom, wizytowaniem aptek na terenie całego kraju, hurtowni oraz sklepów w celu promocji produktów leczniczych. W związku z tym Spółka ponosi koszty podróży służbowych pracowników, które zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Pracownicy Spółki dokonują elektronicznej rezerwacji biletów kolejowych za pośrednictwem systemu internetowej sprzedaży biletów przewoźnika PKP Intercity. Następnie drogą elektroniczną otrzymują potwierdzenie rezerwacji biletu i miejsca siedzącego w pociągu. Wydrukowana ze strony internetowej wyżej wymieniona rezerwacja jest akceptowana przez PKP jako bilet kolejowy. Bilet w takiej formie nie jest fakturą VAT. Wartość takiego biletu jest wyrażona w kwocie brutto, brak jest informacji o kwocie podatku VAT.Spółka, dekretując zdarzenie zakupu biletu, wylicza kwotę podatku VAT (w wysokości 7%) zawartego w cenie biletu, a następnie księguje kwotę netto w koszty operacyjne jako koszt uzyskania przychodów.Zdaniem Spółki przejazdy pracowników w ramach podróży służbowej spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop. Oznacza to, że podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z podróżą służbową pracownika na zakup biletu elektronicznego w formie wydruku potwierdzającego rezerwację z Internetu, pomimo braku faktury VAT. Jednocześnie w wyżej wymienionej sytuacji kwota VAT zawarta w cenie biletu, którą Spółka miałaby prawo odliczyć, gdyby posiadała fakturę VAT, zdaniem Spółki, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W świetle powyższych uregulowań podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów, musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a jego poniesienie musi zmierzać do osiągnięcia przychodów. Jednakże, wydatek taki musi być właściwie udokumentowany. Brak stosownych dokumentów, zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa, uniemożliwia zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Powołany wyżej przepis art. 15 ust. 1 ustawy o pdop nie określa zasad d...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »