Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.11.2007

Umorzenie udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny

Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 30a ust.1 pkt 4 oraz art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanym przez podatniczkę dochodem z umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny jest nadwyżka wynagrodzenia (przychodu) otrzymanego z tytułu umorzenia tych udziałów nad kosztami uzyskania przychodu w wysokości nie przekraczającej rynkowej wartości udziałów z dnia nabycia spadku lub darowizny?

W dniu 29.06.2007 roku podatniczka złożyła w tutejszym Urzędzie wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w zakresie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Wniosek dotyczy ustalenia, czy zgodnie z art. 30a ust.1 pkt 4 oraz art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanym przez podatniczkę dochodem z umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny jest nadwyżka wynagrodzenia (przychodu) otrzymanego z tytułu umorzenia tych udziałów nad kosztami uzyskania przychodu w wysokości nie przekraczającej rynkowej wartości udziałów z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż podatniczka ma otrzymać od członka najbliższej rodziny tytułem darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej działalność gospodarczą. Po otrzymaniu przedmiotowych udziałów podatniczka zamierza umorzyć te udziały za wynagrodzeniem.

Zdaniem podatniczki, w przypadku, gdy nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpiło w drodze darowizny, dochodem z odpłatnego umorzenia takich udziałów jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu w wysokości nie przekraczającej wartości udziałów z dnia nabycia darowizny.

Organ poda...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »