Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.04.2006

Pożar środków obrotowych jako szczególna forma straty w środkach obrotowych

Pytanie podatnika: Czy straty w środkach obrotowych (w towarach handlowych) są kosztami uzyskania przychodów, jeśli Podatnik nie otrzymał odszkodowania z tytułu ubezpieczenia towaru i jak ma dokonać rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiąc, w którym wystąpiła strata, skoro wraz z towarami spaleniu uległa dokumentacja podatkowa wraz z kasą rejestrującą?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - Podatnikowi oceniając jego stanowisko odnośnie strat w środkach obrotowych ( w towarach handlowych) przedstawione we wniosku z dnia 21.01.2006 r. (wpływ do Urzędu dnia 1.02.2006 r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą - sklep ogólnospożywczy. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W sierpniu 2005 r. miał miejsce pożar całego sklepu, ogień strawił wszystkie towary handlowe, wyposażenie, dokumentację księgową (księga podatkowa, rejestry VAT, faktury zakupu i sprzedaży), uszkodzeniu uległa kasa fiskalna, oficjalna próba odczytu pamięci kasy nie przyniosła rezultatu. Podatnik nie miał zawartej umowy ubezpieczenia i nie otrzymał odszkodowania z tytułu ubezpieczeń.

Przedmiot interpretacji: Podatnik we wspomnianym piśmie z dnia 21.01.2006 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa w zakresie:- czy straty w środkach obrotowych (w towarach handlowych) są kosztami uzyskania przychodów, jeśli nie otrzymał odszkodowania z tytułu ubezpieczenia towaru i jak ma dokonać rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiąc, w którym wystąpiła strata, skoro wraz z towarami spaleniu uległa dokumentacja podatkowa wraz z kasą rejestrującą?

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, iż skoro nie otrzymał odszkodowania z tytułu ubezpieczeń to straty w środkach obrotowych (w towarach handlowych) są kosztami uzyskania przychodów. Stanowią o tym przepisy art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważa również, iż powinien we własnym zakresie próbować odtworzyć dokumentację księ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »