Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.10.2007

Darowizna przedsiębiorstwa dokonana przez rodzica na rzecz dzieci

Pytanie podatnika: Czy u darczyńcy czynność przekazania przedsiębiorstwa dla synów w drodze darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT i będzie podlegać ogólnym zasadom opodatkowania wg stawek obowiązujących przy sprzedaży danego towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT?

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1590), art. 14b par. 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm. w brzmieniu obowiązującym przed 1.07.2007 r.) w związku ze wszczętym z urzędu postępowaniem podatkowym w sprawie zmiany interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żurominie postanowieniem nr 1445PP44/443/4/2007 z dnia 25.06.2007 r., wydanym dla Pana - właściciela zakładu XXX , postanawia zmienić z urzędu postanowienie organu pierwszej instancji i uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan XXX zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żurominie z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność, z której osiąga dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ze względu na zły stan zdrowia chce przekazać w drodze darowizny całe przedsiębiorstwo swoim dwóm synom. W związku z powyższym podatnik zwrócił się o wyjaśnienie następującej kwestii: czy u darczyńcy czynność przekazania przedsiębiorstwa dla synów w drodze darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT i będzie podlegać ogólnym zasadom opodatkowania wg stawek podatkowych obowiązujących przy sprzedaży danego towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Zdaniem podatnika przekazanie całego przedsiębiorstwa synom w formie darowizny, w sytuacji gdy nie nastąpi zbycie poszczególnych składników majątkowych, a przedsiębiorstwo będzie nadal funkcjonowało jako całość, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu sprawy uznał stanowisko za nieprawidłowe i postanowieniem nr 1445PP44/443/4/2007, ustalił, że przedmiotowa darowizna przedsiębiorstwa dla synów podlegać będzie ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i będą miały zastosowanie ogólne zasady opodatkowania tym podatkiem wg stawek podatkowych obowiązujących przy sprzedaży danego towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ pierwszej instancji, stwierdził, że przepisów ustawy VAT nie stosuje się do "czynności wymienionych w art. 5 ww. ustawy, jeżeli ich przedmiotem jest przedsiębiorstwo samodzielnie sporządzające bilans. Z uwagi na to, że wnioskodawca nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych i tym samym nie ma obowiązku dokonywania corocznego sprawozdania finansowego, w którym znajdowałby się bilans z działalności prowadzonego przedsiębiorstwa zgodnie z ustawą o rachunkowości, to zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żurominie, w odniesieniu do zamierzonej przez niego darowizny przedsiębiorstwa, nie będzie miał zastosowania art. 6 ust. 1 ustawy VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Wa...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »