Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

12.10.2007

Przymusowy wykup akcji

Pytanie podatnika: Czy uzyskane środki pieniężne z tytułu przymusowego wykupu akcji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

DECYZJA

Po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 23-04-2007 r. wniesionego przez Podatniczkę na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świdnicy z dnia 12-04-2007 r. Nr PD II/415/6096/07/9/9/07 zawierające interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu działając na podstawie art. 14b § 2 i § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

W dniu 20-02-2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świdnicy wpłynął wniosek (uzupełniony pismem z dnia 09-03-2007 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym Podatniczka zwróciła się z zapytaniem — czy uzyskane przez Nią środki pieniężne z tytułu przymusowego wykupu akcji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1996 r., będąc pracownikiem spółki, Podatniczka nabyła nieodpłatnie 81 sztuk akcji tej spółki. Nabycie tych akcji nastąpiło na podstawie art. 46 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202). Przysługująca ilość akcji wynikała z obliczeń według ustalonego regulaminem algorytmu i była uzależniona od posiadanego stażu pracy i wysokości zarobków. W 2007 r., w związku z przymusowym wykupem akcji akcjonariuszy mniejszościowych spółki (reprezentujących 1,73% kapitału akcyjnego) przez akcjonariusza większościowego (posiadający 98,27% kapitału). Podatniczka sprzedała posiadane akcje uzyskując dochód w wysokości 3.078,81 zł (cena wykupu wyniosła 38,01 zł za 1 akcję i została ustalona przez biegłego księgowego).

Zdaniem Podatniczki uzyskane środki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż przymusowy wykup akcji podlega innym prawom niż odpłatne zbycie akcji i nie mieści się w ramach art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przymusowy wykup akcji jest szczególnym typem umowy sprzedaży praw majątkowych i wobec tego podlega jedynie podatkowi od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych. Na potwierdzenie swojego stanowiska Podatniczka powołuje się na pismo Ministra Finansów z dnia 11-12-2002 r. nr LK-1909/LM/JK/2002 oraz komentarz Roberta Krasnodębskiego zawarty w Przeglądzie Podatkowym Nr 9/2003 dotyczący tematyki przymusowego wykupu akcji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świdnicy, działając w oparciu o art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, postanowieniem z dnia 12-04-2007 r. stwierdził, że według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia, stanowisko Podatniczki przedstawione we wniosku z dnia 20-02-2007 r. (uzupełnionym pismem z dnia 09-03-2007 r.) uznające, iż dochód uzyskany z przymusowego wykupu akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych — jest nieprawidłowe.

Na ww. postanowienie Podatniczka w dniu 23-04-2007 r. złożyła do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu zażalenie, wnosząc o ponowne zajęcie stanowiska w sprawie i zmianę lub uchylenie postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świdnicy.

Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu po zapoznaniu się ze stanem faktycznym i prawnym sprawy oraz argumentami Strony stwierdził, że interpretacja udzielona przez organ pierwszej instancji jest prawidłowa, co niżej uzasadnia:

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wsz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »