Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.09.2007

Przekazanie przedsiębiorstwa do spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu VAT

Pytanie podatnika: Czy powstanie obowiązek sporządzania korekty podatku naliczonego przy zakupie towarów i materiałów, które zostaną wydane w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu?

DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy –Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PP/443-16-1/PD/07 z dnia 5 czerwca 2007 r., którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług, a tym samym uznaje, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 5 marca 2007 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 marca 2007 r. podatnik zwrócił się z pytaniem, czy powstanie obowiązek sporządzania korekty podatku naliczonego przy zakupie towarów i materiałów, które zostaną wydane w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu i produkcji materiałów budowlanych. W prowadzeniu działalności pomagają mu dzieci. Zamierza on zlikwidować działalność prowadzoną osobiście, a przedsiębiorstwo przekazać spółce osobowej, w której udziałowcami wraz z nim będą jego pełnoletnie dzieci. Spółka prowadzić będzie działalność w tym samym zakresie, w którym prowadził ją podatnik.

Zdaniem podatnika w ww. przypadku nie zachodzi konieczność korygowania dokonanego odliczenia podatku odliczonego przy zakupie towarów i materiałów, gdyż pierwotnym zamiarem przy zakupie była sprzedaż opodatkowana.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu postanowieniem nr PP/443-16-1/PD/07 z dnia 5 czerwca 2007r. uznał stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Stwierdził, iż podatnik ma obowiązek skorygowania wcześniej odliczonego podatku naliczonego, bez względu na okres w którym nastąpi dostawa, powołując się przy tym na treść art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Towary handlowe zakupione z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży opodatkowanej, w żadnym momencie działalności nie posłużyły wykonywaniu działalności opodatkowanej, a jedynie stają się przedmiotem czynności polegającej na wniesieniu ich jako wkładu (aportu) niepieniężnego do spółki osobowej. Stąd warunek niezbędny do uzyskania prawa do odliczenia wynikający z art. 86 ust. 1 ww. ustawy nie zostaje spełniony.

Ponadto wskazano, iż w odniesieniu do innych towarów (w tym środków trwałych) wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, a następnie przekazanych aportem do spółki, obowiązek skorygowania odliczonego podatku wynika z art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem zasady dokonywania korekt, określone w ust.1-5 art. 91 ww. ustawy stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »