Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.04.2012

Usługi pośrednictwa finansowego a VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest agentem ubezpieczeniowym sprzedającym ubezpieczenia i produkty oszczędnościowo-inwestycyjne. Wnioskodawczyni robi swoim klientom analizę finansów osobistych. Wnioskodawczyni otrzymała propozycję współpracy: przekazanie takiego „gotowego” klienta osobie, która zajmuje się pośrednictwem finansowym i ma zawarte umowy z kilkoma bankami i pośrednikiem finansowym typu Open Finance, w zamian za część prowizji. Czy Wnioskodawczyni współpracując z kolegą, który ma podpisaną umowę z bankami będzie mogła, wystawiając mu fakturę, korzystać ze stawki VAT: zwolnione?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 7 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2012 r. (data wpływu 2 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania świadczonej usługi za usługę pośrednictwa finansowego i zastosowania zwolnienia z podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2011 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania świadczonej usługi za usługę pośrednictwa finansowego i zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Pismem z dnia 1 marca 2012 r. wniosek został uzupełniony o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego i podpis.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest agentem ubezpieczeniowym sprzedającym ubezpieczenia i produkty oszczędnościowo - inwestycyjne „ubrane” w polisę - fundusze inwestycyjne. Wnioskodawczyni robi swoim klientom analizę finansów osobistych: jakie mają przychody, wydatki, w tym zobowiązania, szukając na czym mogą oszczędzić. Robiąc analizę - wskazuje na sposoby zamiany jednych zobowiązań, np. kredytów konsumenckich na inne np. kredyty konsolidacyjne lub kredytów obrotowych i hipotecznych na jeden kredyt refinansowy. Gdy są możliwości oszczędzania proponuje klientom produkt systematycznego oszczędzania.

Wnioskodawczyni otrzymała propozycję współpracy: przekazanie takiego „gotowego” klienta osobie, która zajmuje się pośrednictwem finansowym i ma zawarte umowy z kilkoma bankami i pośrednikiem finansowym typu Open Finance. Osoba ta podpisywałaby wniosek o kredyt z tym „przygotowanym” klientem, a Wnioskodawczyni zapłaciłaby część kwoty, jaką otrzymuje jako wynagrodzenie z banku, czyli chciałaby się dzielić z Wnioskodawczynią prowizją. Osoba ta otrzymuje wynagrodzenie ze stawką VAT - zwolnione. Za czynności wykonywane przez Wnioskodawczynię nie płaci klient, więc nie traktuje tego jako doradztwo.

W piśmie z dnia 1 marca 2012 r. Wnioskodawczyni wskazała, że jest czynnym podatnikiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 1 marca 2012 r.):

Czy Wnioskodawczyni współpracując z kolegą, który ma podpisaną umowę z bankami będzie mogła, wystawiając mu fakturę, korzystać ze stawki VAT: zwolnione?

Zdaniem Wnioskodawczyni, (sformułowanym ostatecznie w piśmie z dnia 1 marca 2012 r.), fakt, że Wnioskodawczyni i kolega prowadzą działalność gospodarczą i będą mieć podpisaną umowę o współpracy oraz to jakie czynności wykonywałaby Wnioskodawczyni na rzecz kolegi (analiza potrzeb, wstępne rozwiązania finansowe: taka marża, taki kredyt) jest wystarczającym powodem, aby korzystać ze stawki VAT zwolnione, ponieważ jest to współpraca i kolega będzie - w ramach swojej prowizji otrzymanej od banku - dzielił się z Wnioskodawczynią prowizją.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »