Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

06.04.2012

Opodatkowanie odsetek zasądzonych wyrokiem sądu

Pytanie podatnika: Mężowi Wnioskodawczyni wypłacono obniżoną premię. Skutkowało to uszczupleniem zasiłku chorobowego. Mąż założył sprawę w sądzie pracy, w którym wygrał i zakład pracy wypłacił mu zaległą premię oraz zasiłki chorobowe, ale nie wypłacono należnych odsetek od zasiłków chorobowych. Mąż założył następną sprawę, ale w trakcie tej sprawy zmarł. Wnioskodawczyni oraz Jej syn, jako spadkobiercy, prowadzili sprawę przez kilka lat. Ostatecznie, na podstawie wyroku, zakład pracy męża wypłacił należne odsetki, sporządzając druk PIT-8C. Czy otrzymane odsetki od zasiłku chorobowego, zasądzone wyrokiem sądu, nie powinny być zwolnione z opodatkowania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2011 r. (data wpływu 12 grudnia 2011 r.), uzupełnionego pismem z dnia 6 marca 2012 r. (data wpływu 7 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek zasądzonych wyrokiem sądu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), pismem z dnia 27 lutego 2012 r., Nr IPTPB2/415-780/11-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia tego pisma.

Wezwanie wysłano w dniu 28 lutego 2012 r., które doręczone zostało w dniu 2 marca 2012 r. W dniu 7 marca 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź złożona na piśmie z dnia 6 marca 2012 r. (data nadania 6 marca 2012 r.) wraz z dowodem wpłaty kwoty 80 zł.

Wnioskodawczyni we wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiła następujący stan faktyczny:

Mąż Wnioskodawczyni w latach 1997, 1998, 1999 i 2000 został niewłaściwie potraktowany przez zakład pracy, ponieważ za te lata wypłacono mu obniżoną premię, bądź w ogóle nie wypłacono, niezgodnie z posiadaną umową. Skutkowało to uszczupleniem premii, chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Mąż założył sprawę w Sądzie Pracy, w którym wygrał i zakład pracy wypłacił mu zaległą premię, chorobowe oraz zasiłki chorobowe, ale nie wypłacono należnych odsetek od zasiłków chorobowych. Mąż założył następną sprawę, ale w trakcie tej sprawy zmarł w sierpniu 2005 r.

Dalej Wnioskodawczyni oraz Jej syn, jako spadkobiercy, prowadzili sprawę przez kilka lat. W związku z wyrokiem Sądu, w 2011 r. zakład pracy męża wypłacił należne odsetki, sporządzając druk PIT-8C do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Według ustnych informacji jakie otrzymała Wnioskodawczyni w Urzędzie Skarbowym, powinna potraktować odsetki jako przychód i rozliczyć na PIT-36, a nie uznać za masę spadkową po zmarłym mężu.

Wnioskodawczyni wskazuje, że posiada postanowienie Sądu, które stwierdza, iż po zmarłym mężu dziedziczy Ona oraz syn po 50 %.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 6 marca 2012 r. Wnioskodawczyni wskazała, że wypłata odsetek od zasiłku chorobowego spadkodawcy nastąpiła w dniu 22 marca 2011 r. na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego.

W związku powyższym, Wnioskodawczyni zwróciła się z następującymi pytaniami:

1. Czy przedmiotowe odsetki nie powinny być zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ustawy o podatku od osób fizycznych - zwolnienia przedmiotowe?
2. Czy zakład pracy właściwie wystawił PIT-8C?
3. Czy Urząd Skarbowy może potraktować odsetki jako masę spadkową i opodatkować podatkiem od spadków i darowizn?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 i Nr 2. W zakresie odpowiedzi na pytanie Nr 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, odsetki,...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »