Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.03.2012

Prowizja bankowa i odsetki od kredytu jako koszt podatkowy

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości - kamienicy, która jest amortyzowana. Lokale w ww. kamienicy Wnioskodawczyni wynajmuje na cele mieszkaniowe oraz gospodarcze. Wnioskodawczyni planuje przeprowadzić remont budynku (instalacja centralnego ogrzewania), na który zaciągnęła kredyt bankowy. Z powodu wieku Wnioskodawczyni, dodatkowymi kredytobiorcami zostali jej syn i synowa. Czy koszty związane z obsługą kredytu - czyli prowizja związana z przyznaniem kredytu oraz odsetki od kredytu Wnioskodawczyni może ująć jako koszty uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 2 grudnia 2011 r., uzupełnionego pismem z dnia 25 lutego 2012 r. (data wpływu 29 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu, kosztów związanych z obsługą kredytu, czyli prowizji związanej z obsługą kredytu oraz odsetek od kredytu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, kosztów związanych z obsługą kredytu, czyli prowizji związanej z obsługą kredytu oraz odsetek od kredytu.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), pismem z dnia 17 lutego 2012 r., Nr IPTPB2/415-766/11-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia braków oraz do wniesienia opłaty.

Wezwanie wysłano w dniu 17 lutego 2012 r., natomiast w dniu 29 lutego 2012 r., do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie złożona na piśmie z dnia 25 lutego 2012 r. (data nadania 27 lutego 2012 r.), wraz z kserokopią uiszczenia opłaty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości - kamienicy. Lokale ww. kamienicy Wnioskodawczyni wynajmuje na cele mieszkaniowe oraz gospodarcze.

Wnioskodawczyni planuje przeprowadzić remont budynku, polegający na instalacji centralnego ogrzewania - co podniesie standard budynku, a tym samym ułatwi życie najemcom. Wnioskodawczyni na powyższy remont skorzystała z kredytu bankowego, cyt. „bank nie wyraził zgody na udzielenie kredytu tylko mojej osobie - z powodu wieku, więc dodatkowymi kredytobiorcami zostali syn i synowa. Hipoteką kredytu jest moje mieszkanie (nie kamienica). Kredyt wpłynął na moje konto bankowe obsługujące remontowaną nieruchomość. W umowie kredytowej jest zapis, że kredyt przeznaczony jest na budowę centralnego ogrzewania w kamienicy”.

W uzupełnieniu wniosku pismem z dnia 25 lutego 2012 r., Wnioskodawczyni podaje, iż jest właścicielką nieruchomości - kamienicy. Jest to najem rozliczany prywatnie, bez rozpoczynania działalności gospodarczej - jest rozliczany na zasadach ogólnych, opodatkowany wg skali podatkowej. Kamienica jest amortyzowana. Lokale ww. kamienicy, Wnioskodawczyni wynajmuje na cele mieszkaniowe oraz gospodarcze.

Wnioskodawczyni stwierdza cyt. „obecnie od 2011 r. przeprowadzam remont budynku, polegający na instalacji centralnego ogrzewania - co podniesie standard budynku, a tym samym ułatwi życie najemcom, budynek ulegnie modernizacji poprzez dokonanie w nim remontu”.

Wnioskodawczyni na powyższy remont skorzystała z kredytu bankowego. Bank nie wyraził zgody na udzielenie kredytu tylko osobie Wnioskodawczyni, z powodu Jej wieku, więc dodatkowymi kredytobiorcami zostali syn i synowa Wnioskodawczyni. Hipoteką kredytu jest oddzielne mieszkanie (nie kamienica) Wnioskodawczyni. Kredyt wpłynął na konto bankowe Wnioskodawczyni, obsługujące remontowaną nieruchomość. W umowie kredytowej jest zapis, że kredyt przeznaczony jest na budowę centralnego ogrzewania w kamienicy. Związek między zaciągniętym kredytem a źródłem uzyskiwanego przez Wnioskodawczynię przychodu z tytułu najmu polega na tym, że spłata kredytu pochodzi ze środków uzyskanych z najmu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty związane z obsługą kredytu oraz odsetki od kredytu, Wnioskodawczyni może ująć jako koszty - odejmując je od przychodu?

W uzupełnieniu wniosku sformułowano pytanie, czy koszty związane z obsługą kredytu - czyli prowizja związana z przyznaniem kredytu oraz odsetki od kredytu Wnioskodawczyni może ująć jako koszty uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawczyni, ponieważ umowa kredytowa jasno precyzuje cel, na który przeznaczone są środki, to wszelkie koszty związane z powyższym kredytem, stanowią koszty uzyskania przychodu - art. 22 i 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodu jest m.in. najem, jako odrębne od działalności gospodarczej...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »