Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.03.2012

Handel samochodami używanymi a zwolnienie podmiotowe w VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni planuje rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi na terytorium kraju. Przedmiotem sprzedaży będą wyłącznie używane samochody nabyte w Polsce. Czy Wnioskodawczynie może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2011r. (data wpływu 14 listopada 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 stycznia 2012 r. (data wpływu 2 luty 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni planuje rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi na terytorium kraju. Przedmiotem handlu będą wyłącznie samochody używane, zarejestrowane w Polsce. Dla Wnioskodawczyni będzie to pierwsza działalność gospodarcza. Nigdy nie była zarejestrowana jako podatnik VAT.

Wnioskodawczyni wskazała, iż nie będzie zajmowała się sprowadzaniem pojazdów spoza granic Rzeczpospolitej Polskiej. Przedmiotem sprzedaży będą wyłącznie używane samochody nabyte w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczynie może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawczyni, może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, gdyż sprzedaż samochodów osobowych zarejestrowanych w kraju nie wyłącza ze zwolnienia od podatku. Z treści art. 113 ust 3 pkt 1b wynika, że zwolnienia ze względu na wysokość obrotu nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Samochody osobowe są towarami opodatkowanymi akcyzą przed ich pierwszą rejestracją w kraju. Zdaniem Wnioskodawczyni po rejestracji przestają one być wyrobami podlegającymi podatkowi akcyzowemu. Ponieważ przedmiotem działalności będzie handel samochodami osobowymi zarejestrowanymi na terytorium kraju, czyli niepodlegającymi podatkowi akcyzowemu Wnioskodawczyni uważa, że art. 113 ust.13 pkt 1b nie ma zastosowania do takich dostaw i może korzystać ze zwolnienia z art. 113 ust 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r., zwalnia się od podatku podatników, u kt...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »