Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

13.09.2007

Zakup materiałów budowlanych przed otrzymaniem pozwolenia na budowę

Pytanie podatnika: Czy można ubiegać się o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w przypadku braku pozwolenia na budowę w momencie zakupów materiałów budowlanych?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 8 czerwca 2007 r. Nr BI/415-0785/06 w sprawie zmiany wydanego na wniosek Pani... postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2006 r. Nr WP/440201-2/06 zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 13 marca 2006 r. (uzupełnionym w dniu 6.04.2006 r.) Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z mężem oraz osoba trzecią podpisała umowę kredytową na sfinansowanie budowy budynku mieszkalnego. Działka, na której miał powstać budynek należała do tej trzeciej osoby. Również pozwolenie na budowę zostało wydane na tę osobę. Od kwietnia 2005 r. małżonkowie ponosili wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych.

W dniu 25 sierpnia 2005 r. zawarli, poprzez podpisanie aktu notarialnego, umowę przeniesienia własności nieruchomości. Sądząc, że wraz z prawem własności małżonkowie nabyli również pozwolenie na budowę tego budynku kontynuowali inwestycją ponosząc wydatki związane z nabyciem materiałów budowlanych, celem przystosowania budynku do celów mieszkalnych (doprowadzenie i instalacja urządzeń związanych z dopływem gazu, ogrzewanie kominkowe, płyty gipsowe, gładzie tynkowe, farby, panele podłogowe, sanitariaty i inne). Analizując warunki otrzymania zwrotu podatku VAT w budownictwie mieszkalnym Podatniczka stwierdziła, że głównym warunkiem jest posiadanie pozwolenia na budowę, wobec czego wystąpiła do starostwa o pozwolenie na budowę, zaś w dniu 23 stycznia 2006 r. uzyskała wraz z małżonkiem pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego.

Wątpliwości Podatniczki dotyczyły możliwości wystąpienia o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w przypadku braku pozwolenia na budowę (w tym również inwestycji, które nie wymagały pozwolenia na budowę) tj.:

- zakupu materiałów budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego;
- remontu budynku mieszkalnego;
- przystosowania budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne.

Zdaniem Podatniczki, jeśli nie przysługuje jej zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych przed podpisaniem aktu notarialnego (tj. przed 25.08.2005 r.) – to jednak przysługuje jej zwrot tych wydatków poniesionych po podpisaniu aktu notarialnego.

Postanowieniem z dnia 5 czerwca 2006 r. Nr WP/440201-2/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdził, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe. W uzasadnieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził natomiast, że „z uwagi na brak podstaw prawnych do kontynuacji inwestycji dot. budowy budynku mieszkalnego zakupionego w stanie surowym otwartym tj. brak pozwolenia na budowę nie został spełniony warunek określony w ar. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. (...) uprawniający do złożenia wniosku o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych na budowę domu w okresie od momentu nabycia nieruchomości do momentu uzyskania przedmiotowego pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego.”

Dyr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »