Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.03.2012

Zadatek a podatek dochodowy

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wraz z mężem sprzedawała dom. Biuro nieruchomości znalazło klienta, który wyraził chęć zakupu ww. budynku. Na skutek negocjacji ustalono cenę sprzedaży na kwotę 935 000 zł. Klient wpłacił kwotę 60 000 zł tytułem zadatku, a następnie wycofał się z zakupu domu. Małżonkowie zatrzymali zadatek, traktując go jako odszkodowanie. Czy z tytułu otrzymanego zadatku należy zapłacić podatek dochodowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2011 r. (data wpływu - 13 czerwca 2011 r.), uzupełnionym pismami z dnia 20 sierpnia 2011 r. (data wpływu - 25 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu zadatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2011 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu zadatku.

Pismem z dnia 7 czerwca 2011 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego - działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego - przekazał ww. podanie Dyrektorowi Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu.

Wniosek uzupełniono pismami z dnia 20 sierpnia 2011 r. (data wpływu - 25 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku oraz w pismach uzupełniających przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wraz z mężem sprzedawała Pani dom, w którym zamieszkiwali Państwo od 1952 r., zaś od kilkunastu lat stanowił wspólną własność. W lutym 2010 r. biuro nieruchomości znalazło klienta, który wyraził chęć zakupu ww. budynku. Na skutek negocjacji i kolejnych spotkań trwających około miesiąca ustalili Państwo cenę na kwotę 935 000 zł. Klient wpłacił na Państwa rzecz kwotę 60 000 zł tytułem zadatku w rozumieniu art. 394 Kodeksu cywilnego. Natomiast w dniu 6 kwietnia 2010 r. została zawarta w formie aktu notarialnego przedwstępna umowa sprzedaży. Następnie na konto biura nieruchomości przelali Państwo kwotę 14 500 zł jako opłatę za znalezienie klienta. Wówczas zrezygnowali Państwo z ogłoszeń dotyczących sprzedaży domu, jak również odrzucali szereg wstępnych propozycji odnośnie oglądania domu i negocjacji co do jego sprzedaży, informując, że opisany budynek jest sprzedany. Został również zdjęty znajdujący się przed domem baner informacyjny. Ponadto pozbyli się Państwo części mebli i poczynili szereg posunięć związanych z zakupem mieszkania dla córki.

Natomiast w dniu 29 czerwca 2010 r. klient wycofał się z zakupu domu, w związku z czym w dniu 19 kwietnia 2011 r. spisano w formie aktu notarialnego oświadczenie, gdzie w § 2 zawarto następujące postanowienie: Strony zgodnie postanawiają, iż Witold i Aleksandra małżonkowie zatrzymują zadatek w kwocie 60 000 zł, traktując ją jako odszkodowanie.

Ostatecznie na mocy zawartej w formie aktu notarialnego umowy z dnia 25 lipca 2011 r. sprzedali Państwo dom innemu klientowi za cenę 855 000 zł. W rezultacie, jak wskazano w uzupełnieniu, mając przy tym na uwadze pierwotnie ustaloną cenę sprzedaży na kwotę 935 000 zł, ponieśliście Państwo stratę w wysokości 80 000 zł, przewyższającą otrzymany zadatek. Ponadto na wielkość straty mają wpływ poniesione koszty utrzymania dom...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »