Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.03.2012

Opodatkowanie dochodów według liniowej stawki PIT

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca świadcząc poniższe usługi może wybrać opodatkowanie dochodów 19 % podatkiem liniowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 07.11.2011 r. (data wpływu 14.11.2011 r.) oraz piśmie z dnia 06.02.2012 r. (data nadania 07.02.2012 r., data wpływu 08.02.2012 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-1014/11-2/ES z dnia 27.01.2012 r. (data nadania 27.01.2012 r., data doręczenia 31.01.2012 r.)o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania usług doradczych podatkiem liniowym według stawki 19 % – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania usług doradczych podatkiem liniowym według stawki 19 %.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w 2010 r. W ramach tej działalności zawiera umowy z innymi przedsiębiorstwami na świadczenie usług w zakresie:

  • doradztwa w poszukiwania oszczędności (zmniejszanie wydatków przez badanie i analizę kosztów działalności oraz pomoc we wdrożeniu procesów uzyskania oszczędności),
  • negocjacji cenowych, zakupu i sprzedaży nieruchomości zleceniodawcy,
  • prowadzenia i koordynacji procesu formalno-prawnego handlu nieruchomościami zleceniodawcy,
  • współpracy z komórkami i organami firm w zakresie realizowanych zadań,
  • raportowania postępów realizacji nadzorowanych prac inwestycyjnych.

Wnioskodawca w 2012 r. zamierza opodatkować swoje dochody 19% podatkiem liniowym.
W odpowiedzi na wezwanie z dnia 27.01.2012 r. Nr IPPB1/415-1014/11-2/ES Wnioskodawca doprecyzował, iż zawierane umowy z przedsiębiorstwami nie mają charakteru kontraktu menadżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze. Wnioskodawca nie podejmuje decyzji w imieniu przedsiębiorstw, z którymi zawiera umowy o współpracy. Wnioskodawca bada i analizuje sytuację przedsiębiorstw na rynku. Przedstawia różne opcje współpracy z osobami trzecimi. Pośredniczy w kontaktach i negocjacjach cenowych. Wyszukuje i wskazuje jedynie płaszczyzny, na których dane przedsiębiorstwo może uzyskać oszczędności. Odpowiada za rzetelne przedstawienie danych w przedkładanych przez siebie raportach. Jednak ostateczne decyzje podejmują przedsiębiorstwa na własny rachunek i swoje ryzyko. Przychód Wnioskodawcy powstaje w zależności od wyników projektu oszczędnościowego, dzięki któremu przedsiębiorstwo rzeczywiście osiągnie oszczędności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca świadcząc powyższe usługi może wybrać opodatkowanie dochodów 19 % podatkiem liniowym...
Zdaniem Wnioskodawcy świadczący usługi w opisanym powyżej zakresie zakwalifikowałby swoje przychody jako przychody uzyskiwane ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zawierane umowy nie mają charakteru kontraktu menadżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze. Stąd też Wnioskodawca uważa, że może skorzystać z opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów osiągniętych z tego źródła.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »