Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.03.2012

Wpłata na fundusz remontowy w kosztach działalności

Pytanie podatnika: Wnioskodawca posiada lokal użytkowy, w którym prowadzi działalność. Lokal ten znajduje się w budynku, który należy do spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia uchwałą podjęła postanowienie o remoncie dachu budynku, a następnie remont przeprowadzono. Wszyscy właściciele lokali w budynku zostali obciążeni kosztami tego remontu, w stosunku proporcjonalnym. Jako właściciel jednego z lokali, Wnioskodawca otrzymał zawiadomienie o wysokości kosztu remontu, była to kwota 10.800,00 zł, którą uiścił na konto funduszu remontowego spółdzielni. Czy powyższy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2011 r. (data wpływu 8 września 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą - handel detaliczny artykułami spożywczymi. Posiada lokal użytkowy, w którym prowadzi ww. działalność. Lokal ten jest umiejscowiony na parterze budynku należącego do spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia uchwałą podjęła postanowienie o remoncie dachu budynku, a następnie remont przeprowadzono. Wszyscy właściciele lokali w budynku zostali obciążeni kosztami tego remontu, w stosunku proporcjonalnym.

Jako właściciel jednego z lokali, Wnioskodawca otrzymał zawiadomienie o wysokości kosztu remontu, była to kwota 10.800,00 zł, którą uiścił na konto funduszu remontowego spółdzielni. Jednocześnie powyższą kwotę Zainteresowany zaliczył do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zarachowanie powyższego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany wydatek jest kosztem poniesionym w celu zabezpieczenia źródła przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF. Nie jest on wymieniony w art. 23 ustawy jako wydatek nieuznawany za koszt uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wy...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »