Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.02.2012

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu a korekta VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca w 2008 r. zakupił prawo do użytkowania wieczystego działki zabudowanej budynkiem niemieszkalnym i działki niezabudowanej. Budynek został zasiedlony w styczniu 2009 r. W marcu 2011 r. Wnioskodawca sprzedał całą nieruchomość. Dla działki zabudowanej budynkiem zastosowano zwolnienie, natomiast działkę niezabudowaną opodatkowano stawką podstawową 23%. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Mając na uwadze, że sprzedaż nastąpiła przed upływem 10 lat licząc do roku, w którym nieruchomość została oddana do użytkowania, czy roczna korekta podatku VAT naliczonego dotyczy całej transakcji, czy tylko części dotyczącej nieruchomości zabudowanej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2011 r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 24 października 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 stycznia 2012 r. (data wpływu 19 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonywania rocznej korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego i niezabudowanego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2011 r. do Izby Skarbowej w Łodzi został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonywania rocznej korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego i niezabudowanego.

Wyżej wskazany wniosek został przesłany do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Tryb. celem rozpatrzenia zgodnie z właściwością (data wpływu 24 października 2011 r.)

Pismem z dnia 16 stycznia 2012 r. (data wpływu 19 stycznia 2012 r.) uzupełniono wniosek w zakresie doprecyzowania opisu zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca na podstawie umowy z dnia 21 października 2008 r. zakupił prawo do użytkowania wieczystego dwóch działek w tym jednej zabudowanej budynkiem niemieszkalnym. Całą nieruchomość została nabyta z prawem odliczenia podatku VAT. Odliczono podatek VAT w wysokości wskazanej na fakturze. Wskazany budynek został zasiedlony przez Zainteresowanego w styczniu 2009 r. Przedmiotowa nieruchomość została przez Wnioskodawcę sprzedana w marcu 2011 r.

Mając na uwadze, że sprzedaż nastąpiła po upływie dwóch lat od chwili zasiedlenia w stosunku do działki zabudowanej stosownie do art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług zastosowano zwolnienie od podatku VAT. Cena zaś nieruchomości w zakresie działki niezabudowanej została podwyższona stawką podstawową - 23%.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zarówno przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego działki zabudowanej jak i nabyciu prawa użytkowania wieczystego działki niezabudowanej Zainteresowanemu przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony i dokonał tego obniżenia. Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce podstawowej (23%). Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce zwolnionej. Nabyta w dniu 21 października 2008 r. nieruchomość została zaliczona przez podatnika do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym. Wartość początkowa każdej działki jak i budynku przekraczała kwotę 15.000 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Mając na uwadze, że sprzedaż nastąpiła przed upływem 10 lat licząc do roku, w którym został oddany do użytkowania, czy roczna korekta podatku VAT naliczonego dotyczy całej transakcji, czy tylko części dotyczącej nieruchomości zabudowanej?

Zdaniem Wnioskodawcy, roczna korekta podatku naliczonego powinna dotyczyć wyłącznie działki zabudowanej, gdyż cena sprzedaży w zakresie działki niezabudowanej została podwyższona o podatek VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »