Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

06.03.2006

Dłużnik upadł, odpis aktualizujący w koszty

Pytanie podatnika: Czy na podstawie postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy aktualizujące wartość należności u podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów w świetle art. 23 ust. 1 pkt 21 oraz ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiada Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu, US.II/415/8/2005 z 28.04.2005 r.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 14 ust. 2 pkt 7b i pkt 7c, art. 23 ust. 1 pkt 21 i ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pana z dnia 11.03.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie odpisania w koszty odpisów aktualizujących należności nieściągalne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest prawidłowe.

W dniu 11.03.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pana wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieuregulowanych należności za wykonane przez pana roboty instalacyjne w następującej sytuacji:

Prowadzi pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, forma prowadzonej dokumentacji to podatkowa księga przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności wykonywał pan w 2003 i 2004 r. roboty m.in. na rzecz firmy "I." sp. z o.o. w L., zaliczając wartość wystawionych z tego tytułu faktur do przychodu.

Większość z tych należności nie została dotychczas uregulowana. Prowadzone przez pana postępowanie windykacyjne nie przyniosło rezultatu. W miesiącu sierpniu 2004 r. postanowieniem Sądu Rejonowego w L. została ogłoszona upadłość spółki "I.", obejmująca likwidację majątku. Pytanie pana brzmi, czy na podstawie ww. postanowienia o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy aktualizujące wartość ww. należności w świetle art. 23 ust. 1 pkt 21 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy z dni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »