Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.01.2012

Sprzedaż nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej

Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów piekarniczych w nowo wybudowanym budynku piekarni, wpisanym do ewidencji środków trwałych. W czasie prowadzenia działalności dokonywano odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawca w kwietniu 2010 r. zlikwidował ww. działalność. W przyszłości zamierza dokonać sprzedaży budynku piekarni, już jako osoba „prywatna”, nie prowadząca działalności. Jakie konsekwencje w podatku dochodowym rodzi sprzedaż nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 31 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 03 i 07 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanego we wniosku budynku piekarni - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanego we wniosku budynku piekarni. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 27 października 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-934/11/ZK, IBPB II/1/436-388/11/ASz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 03 i 07 listopada 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W okresie od 01 października 1992 r. do 30 kwietnia 2010 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów piekarniczych w nowo wybudowanym budynku piekarni, wpisanym do ewidencji środków trwałych w dniu 01 października 1992 r. Data powyższa określa początek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Wybudowany budynek piekarni wraz z działką (zakupioną w 1987 r.) i infrastrukturą towarzyszącą (drogi, place, przyłącza mediów) posiadał wartość początkową wg cen zakupu i kosztów wytworzenia 425.917,60 zł. W 1995 r. w okresie prowadzenia działalności gospodarczej dokonano aktualizacji wyceny oraz powiększono wartość początkową o nakłady modernizacyjne; wartość początkowa wzrosła do kwoty 597.350,77 zł. W czasie prowadzenia działalności gospodarczej dokonywano odpisów amortyzacyjnych dotyczących ww. środków trwałych, które osiągnęły wartość 262.617, 73 zł. Na dzień 30 kwietnia 2010 r. nieumorzona wartość ww. nieruchomości wyniosła 334.733,04 zł. W miesiącu kwietniu 2010 r. Wnioskodawca sprzedał maszyny i urządzenia oraz wyposażenie piekarni i w dniu 30 kwietnia 2010 r. zlikwidował działalność gospodarczą. W przyszłości zamierza dokonać sprzedaży ww. budynku piekarni, już jako osoba „prywatna”, nie prowadząca działalności.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1. Jakie konsekwencje w podatku dochodowym rodzi wspomniana sprzedaż nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej?
2. Czy przy sprzedaży wystąpi dochód do opodatkowania?
3. Czy w przypadku wystąpienia dochodu, koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży stanowić będzie wartość początkowa wg cen zakupu i kosztów wytworzenia łącznie z nakładami modernizacyjnymi, czy wartość początkowa po aktualizacji wyceny, czy też wartość nieumorzona?
4. Po jakim okresie czasu ww. sprzedaż budynku nie będzie rodziła skutków podatkowych (w podatku dochodowym)?

Zdaniem Wnioskodawcy, wymieniona w zapytaniach sprzedaż „prywatnego” środka trwałego po zlikwidowaniu działalności nie rodzi skutków podatkowych (w podatku dochodowym), a zatem nie wystąpi dochód do opodatkowania. Wnioskodawca nadmienia, że w tej sytuacji nie występuje przecież wycofanie środka trwałego środka trwałego z działalności (o czym mówią przepisy ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych), bo działalności już nie ma, została zlikwidowana.

Ewentualne koszty uzyskania przychodów powinna stanowić wartość początkową powiększoną o nakłady inwestycyjne z uwzględnieniem aktualizacji wyceny. Ww. budynek może być sprzedany bez ograniczeń czasowych, bez konsekwencji w podatku dochodowym.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »