Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.12.2011

Skutki podatkowe kradzieży samochodu

Pytanie podatnika: Czy jeżeli otrzymane odszkodowanie od właściciela parkingu z tytułu poniesionej szkody przez spółkę z powodu kradzieży z tego parkingu samochodu ciężarowego jest przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej, to czy przepis art. 23 ust. 1 pkt 48 uniemożliwiający zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu strat w samochodach, które nie posiadały ubezpieczenia dobrowolnego Auto Casco ma zastosowanie w opisanej sytuacji, a jeżeli nie, to czy wartość zakupionego samochodu może być kosztem uzyskania przychodu, na przykład w chwili otrzymania od osoby trzeciej odszkodowania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku złożonym w dniu 19 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych kradzieży samochodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych kradzieży samochodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki Jawnej. W przeszłości Spółka Jawna zakupiła poza granicami Polski samochód ciężarowy w celu wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód ten bezpośrednio po sprowadzeniu do Polski, do czasu dokonania wszystkich czynności niezbędnych do jego zarejestrowania, przechowywany był na parkingu strzeżonym prowadzonym przez podmiot trzeci.

Samochód na tym etapie nie posiadał dobrowolnego ubezpieczenia Auto Casco. W trakcie przechowywania na parkingu strzeżonym samochód będący własnością Spółki Jawnej został skradziony i do dnia dzisiejszego nie został odnaleziony. W bieżącym roku, po długotrwałych czynnościach, na skutek wyroku Sądu Rejonowego, Spółce Jawnej zostało wypłacone odszkodowanie przez właściciela parkingu z tytułu szkody jaką poniosła Spółka z powodu kradzieży samochodu z parkingu strzeżonego.

Wartość skradzionego samochodu nie została zaliczona do kosztów uzyskania, ani w przeszłości, ani w chwili otrzymania odszkodowania w związku z treścią art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast wartość otrzymanego odszkodowania została wykazana jako przychód z działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jeżeli otrzymane odszkodowanie od właściciela parkingu z tytułu poniesionej szkody przez Spółkę z powodu kradzieży z tego parkingu samochodu ciężarowego jest przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej, to czy przepis art. 23 ust. 1 pkt 48 uniemożliwiający zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu strat w samochodach, które nie posiadały ubezpieczenia dobrowolnego Auto Casco ma zastosowanie w opisanej sytuacji, a jeżeli nie, to czy wartość zakupionego samochodu może być kosztem uzyskania przychodu, na przykład w chwili otrzymania od osoby trzeciej odszkodowania?

Zdaniem Wnioskodawcy, jakkolwiek w rozliczeniach podatkowych nie zaliczono do kosztów wartości skradzionego samochodu i jednocześnie wykazano przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania, to przepis art. 23 ust 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powinie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »