Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.11.2011

Ekwiwalent za ubiór służbowy bez logo jest przychodem pracownika

Pytanie podatnika: Dbając o dobry wizerunek instytucji Wnioskodawca zobowiązał pracowników do przestrzegania ustalonych przez pracodawcę standardów dotyczących m.in. ubioru, wyglądu oraz do noszenia identyfikatorów i innych elementów identyfikujących pracownika i pracodawcę, np. różnego rodzaju znaczków z logo lub hasłami reklamowymi pracodawcy. Czy wartość ekwiwalentu pieniężnego za ubiór służbowy, wypłacona pracownikom, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2011 r. (data wpływu: 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest udzielanie pożyczek gotówkowych i kredytów klientom indywidualnym, gromadzenie środków pieniężnych swoich członków, prowadzenie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej. Zainteresowany - jako instytucja finansowa - dbając o swój wizerunek w kontaktach z klientami przywiązuje dużą uwagę do wyglądu pracowników. Dobry wizerunek pracownika jest pozytywnie odbierany przez klienta jako potwierdzenie profesjonalizmu. Wzbudza również zaufanie i pozytywne nastawienie do osoby reprezentującej Wnioskodawcę.

Dbając o dobry wizerunek instytucji, Zainteresowany, zgodnie z § 6 pkt 1 ppkt r Regulaminu Pracy, zobowiązał pracowników do przestrzegania ustalonych przez pracodawcę standardów dotyczących ubioru, wyglądu, zasad obsługi klientów, rozmów handlowych, itp. oraz do noszenia identyfikatorów i innych elementów identyfikujących pracownika i pracodawcę, np. różnego rodzaju znaczków z logo lub hasłami reklamowymi pracodawcy.

Na podstawie tego zapisu Regulaminu Pracy, Zarząd Wnioskodawcy określił w swojej uchwale standardy ubioru wyglądu pracowników w sposób następujący:

- dla kobiet-pracownicy oddziałów i wybrani pracownicy centrali: identyfikator, garsonka lub żakiet w stonowanych kolorach (szary, czarny, granatowy, brązowy, itp.), biała bluzka z długim lub krótkim rękawem, długie spodnie (min. 3/4) lub spódnica, co najmniej do kolan w stonowanych kolorach (szary, czarny, granatowy, brązowy, itp.) - z wyłączeniem spodni jeans, buty czyste, dopasowane do ubrania,
- dla mężczyzn-pracownicy oddziałów i wybrani pracownicy centrali: identyfikator, biała koszula z długim lub krótkim rękawem (zawsze z kołnierzykiem), garnitur lub dobrze dobrane długie spodnie i marynarka w stonowanych kolorach (szary, czarny, granatowy brązowy, itp.) - z wyłączeniem spodni jeans, buty czyste, dopasowane do ubrania,
- dla kobiet-pozostali pracownicy: identyfikator, bluzka z długim lub krótkim rękawem, długie spodnie (min. 3/4), spódnica lub sukienka, co najmniej do kolan, buty czyste, dopasowane do ubrania,
- dla mężczyzn-pozostali pracownicy: identyfikator, koszula z długim lub krótkim rękawem (zawsze z kołnierzykiem), długie spodnie, buty czyste, dopasowane do ubrania.

W związku z powyższym obowiązkiem, aby częściowo zrekompensować zakup powyższej odzieży, pracownicy otrzymują miesięczny ekwiwalent pieniężny.

Podstawą wypłaty tego świadczenia jest zapis w Regulaminie Wynagradzania, który brzmi:

„III. Pieniężne świadczenia związane z pracą
§ 13. Pracownikom przysługują, poza wynagrodzeniem za pracę i wymienionymi dodatkami inne świadczenia pieniężne związane z pracą:
pkt 10. Ekwiwalent pieniężny za ubiór służbowy, którego używanie stosownie do Regulaminu Pracy należy do obowiązków pracownika („dress code”). Ekwiwalent wypłacany jest w terminach wypłaty wynagrodzenia miesięcznego. Wysokość ekwiwalentu uzgodniona jest przez pracodawcę ze związkami zawodowymi w terminie podanym w § 12 Regulaminu Wynagradzania i podana w formie uchwały Zarządu.”

Zgodnie z Uchwałą Zarządu pracownicy otrzymują ekwiwalent w wysokości 20,00 PLN lub 15,00 PLN miesięcznie, w zależności od tego, jakie zajmują stanowiska.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość ekwiwalentu pieniężnego za ubiór służbowy, wypłacona pracownikom, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, pracodawca na podstawie Regulaminu Pracy zobowiązał pracowników do używania określonego ubioru według standardów określonych w Uchwale Zarządu, czyli jednocześnie wykluczył możliwość dowolnego ubioru. Ubiór ma ścisły związek z wykonywana pracą. Wymagany jest od pracowników na stanowiskach kierowniczych, obsługi klienta oraz pozostałych stanowiskach. Jednocześnie pracodawca, aby zrekompensować wydatki jakie pracownicy ponoszą na zakup odzieży, wypłaca ekwiwalent pieniężny zgodnie z obowiązującym Re...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »