Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.11.2011

Dokumenty CMR mogą być przechowywane w formie elektronicznej

Pytanie podatnika: Czy w świetle obowiązujących przepisów art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 25 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r., firma będzie miała prawo przechowywać dokumenty CMR potwierdzające wewnątrzwspólnotową sprzedaż usług transportowych na zlecenie kontrahenta unijnego tylko w wersji elektronicznej w formie skanu w specjalnym programie archiwizacyjnym bez zachowania formy papierowej tego dokumentu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.05.2011 r. (data wpływu 23.05.2011 r.) uzupełnione w dniu 18.07.2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 06.07.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przechowywania dokumentów CMR w formie elektronicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.05.2011 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 18.07.2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 06.07.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przechowywania dokumentów CMR w formie elektronicznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Firma H. Sp. z o.o. chciałaby przejść na system przechowywania dokumentów CMR tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Skany oryginalnych dokumentów CMR byłyby przechowywane w systemie elektronicznym w siedzibie firmy matki poza granicami kraju (Holandia), do którego H. Sp. z o.o. miałaby bezpośredni dostęp i mogłaby w każdej chwili wydrukować go na żądanie organu skarbowego. System ten dotyczyłby tylko i wyłącznie dokumentów CMR powiązanych ze sprzedażą wewnątrzwspólnotowych usług transportowych z zastosowaniem stawki niepodlegającej VAT w Polsce (NP).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku z planowanymi zmianami, dotyczącymi sposobu przechowywania dokumentów CMR powstaje pytanie, czy w świetle obowiązujących przepisów art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz paragrafu 25 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r., firma będzie miała prawo przechowywać dokumenty CMR potwierdzające wewnątrzwspólnotową sprzedaż usług transportowych na zlecenie kontrahenta unijnego tylko w wersji elektronicznej w formie skanu w specjalnym programie archiwizacyjnym bez zachowania formy papierowej tego dokumentu?

Zdaniem Wnioskodawcy, zastosowanie stawki VAT NP wynika z faktu, iż klienci, dla których firma H. Sp. z o.o. dokonuje sprzedaży usług transportowych to podatnicy mający siedzibę poza granicami Polski i podają do ww. transakcji swój numer NIP unijny inny niż polski. Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia takich usług w takich przypadkach jest kraj, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności. Dodatkowo na każdej fakturze, dokumentującej sprzedaż usług transportowych z zastosowaniem stawki VAT NP widnieje zapis „podatek VAT rozliczy nabywca”, zgodnie z paragrafem 25 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Ponadto na udokumentowanie wystąpienia wewnątrzwspólnotowej usługi transportowej firma posiłkuje się kartami drogowymi delegacyjnymi kierowcy, które zawierają między innymi miejsca oraz daty załadunków i rozładunków, zleceniami transportowymi, potwierdzeniami sald rozrachunków z klientami oraz potwierdzeniami zapłaty za ww. usługi jak również dokumenty potw...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »