Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.11.2011

Obowiązek składania informacji podsumowujących

Pytanie podatnika: Czy na Spółce jako zarejestrowanym od kwietnia 2010 r. podatniku VAT UE spoczywał obowiązek składania informacji podsumowujących w terminach ustawowych za okres od miesiąca lipca 2010 r. do miesiąca lutego 2011 r., w którym to okresie Spółka nie dokonywała jakichkolwiek nabyć ani też dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz czy fakt niezłożenia przez Spółkę przez sześć kolejnych miesięcy informacji podsumowujących skutkuje, iż z dniem 31 grudnia 2010 r. Spółka utraciła status podatnika VAT UE?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2011 r. (data wpływu 29 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku składania informacji podsumowujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku składania informacji podsumowujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji. W dniu 28 kwietnia 2010 r. zarejestrowała się jako podatnik VAT UE i po zarejestrowaniu dokonała, wyłącznie w miesiącu kwietniu 2010 r., zakupu towarów inwestycyjnych w ramach nabyć wewnątrzwspólnotowych. Wypełniając obowiązek wynikający z art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług Spółka złożyła do organu podatkowego informacje podsumowujące za miesiące kwiecień, maj oraz czerwiec 2010 r. Od lipca 2010 r. z uwagi na fakt, iż nie dokonywała jakichkolwiek nabyć i dostaw towarów na terenie Unii Europejskiej, zaprzestała składania informacji podsumowujących. Informacje te nie są składane do chwili obecnej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, co skutkuje, iż podatnik jest zobowiązany je składać do 15. dnia następnego miesiąca. Pomimo nieskładania przez Spółkę przez okres, o którym mowa w art. 97 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług informacji podsumowujących (t.j. przez okres ponad 6 miesięcy), naczelnik urzędu skarbowego nie wykreślił z urzędu Spółki jako podatnika VAT UE oraz nie powiadomił Jej o powyższym fakcie. W miesiącu marcu 2011 r. Spółka nabyła towary na terenie Unii Europejskiej i zamierza do dnia 15 kwietnia 2011 r. złożyć informację podsumowującą za marzec 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na Spółce jako zarejestrowanym od kwietnia 2010 r. podatniku VAT UE spoczywał obowiązek składania informacji podsumowujących w terminach ustawowych za okres od miesiąca lipca 2010 r. do miesiąca lutego 2011 r., w którym to okresie Spółka nie dokonywała jakichkolwiek nabyć ani też dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz czy fakt niezłożenia przez Spółkę przez sześć kolejnych miesięcy informacji podsumowujących skutkuje, iż z dniem 31 grudnia 2010 r. Spółka utraciła status podatnika VAT UE?

Zdaniem Wnioskodawcy, za nieracjonalne należałoby uznać, iż na Spółce spoczywał obowiązek składania informacji podsumowujących za miesiące, za które informacje te nie zawierają jakichkolwiek danych o dostawach lub nabyciach wewnątrzwspólnotowych. Z uwagi na powyższe, jako zarejestrowany od kwietnia 2010 r. podatnik VAT UE, w okresie do dnia 1 lipca 2010 r. do dnia 28 lutego 2011 r. nie miała obowiązku składania informacji podsumowujących, o których mowa w art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu kalendarzowym. Ponadto, zdaniem Spółki, do dnia, w którym otrzyma zawiadomienie organu podatkowego o wykreśleniu Jej z rejestru podatników VAT UE, posiada status podatnika, o którym mowa w art. 97 ust. 4 ustawy o podatku od towarów. Dlatego też - jak wskazała - bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt nie złożenia przez 6 kolejnych miesięcy informacji podsumowujących, co skutkuje, iż na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka posiada status podatnika VAT UE. W opinii Spółki, status ten może utracić dopiero po dokonaniu wykreślenia z rejestru podatników VAT UE oraz otrzymaniu zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wykreśleniu.

W świetle obowiązującego ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »