Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.11.2011

Zwrot odsetek a przychód podatkowy

Pytanie podatnika: Czy otrzymanie zwrotu odsetek budżetowych, zapłaconych z powodu błędu kancelarii prawno-podatkowej stanowi przychód podatkowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2011 r. (data wpływu 29 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego zwrotu zapłaconych odsetek od zaległości podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2011 r. do Izby Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego zwrotu zapłaconych odsetek od zaległości podatkowych.
Pismem z dnia 9 sierpnia 2011 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) przekazał wniosek zgodnie z właściwością do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Łodzi.
Wyjaśnić bowiem należy, że zgodnie z § 2 i § 5a ww. rozporządzenia Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi jest upoważniony do wydawania, w imieniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych interpretacji indywidualnych, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: lubelskim, łódzkim, opolskim lub świętokrzyskim.
W analizowanym przypadku, właściwym miejscowo organem podatkowym do wydania pisemnej interpretacji od dnia 1 kwietnia 2011 r. jest Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi
Przedmiotowy wniosek wpłynął do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 11 sierpnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma „R” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawca) korzystała w latach 2008-2010 z usług podatkowych Kancelarii Prawno-Podatkowej „S” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, obejmujących prowadzenie rozliczeń deklaracji VAT-7, na podstawie umowy zlecenia zawartej w dniu 2 stycznia 2008 r.
Po konsultacji z inną kancelarią prawną Wnioskodawca stwierdził, że prowadzone dla Niego przez Spółkę „S” naliczanie podatku od towarów i usług wykonywane były nieprawidłowo.
W związku z powyższym zaistniało dla Wnioskodawcy zobowiązanie wobec Urzędu Skarbowego na kwotę podatku 322.971 zł oraz 61.472 zł z tytułu odsetek podatkowych wyliczonych od należnego a nie uiszczonego zobowiązania podatkowego z okresu od miesiąca stycznia 2008 r. do miesiąca października 2010 r. Powyższa kwota odsetek została naliczona od dnia 31 marca 2011 r.
Zaległy podatek wraz z odsetkami został uiszczony do Urzędu Skarbowego ze środków własnych Wnioskodawcy.
W związku z tym, że Spółka odpowiada za szkody Wnioskodawcy wynikające z nienależytego wykonania umowy, zobowiązała się w porozumieniu z Wnioskodawcą z dnia 27 kwietnia 2011 r. do zwrotu Wnioskodawcy kwoty równej wysokości powyższych odsetek budżetowych, zapłaconych przez Wnioskodawcę do Urzędu Skarbowego.
Zwrot ten nastąpił przelewami bankowymi na łączną sumę 61.472 zł na konto Wnioskodawcy w dniach 13 maja 2011 r. - 16 maja 2011 r. i został przez Wnioskodawcę w rozliczeniu za miesiąc maj 2011 r. potraktowany jako przysporzenie czyli przychód podlegający opodatkowaniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę zwrotu odsetek budżetowych, zapłaconych z powodu błędu Kancelarii Prawno #61485; Podatkowej stanowi przychód podatkowy...
Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle powyższego stanu faktycznego otrzymany umowny zwrot odsetek budżetowych powinien w całości kompensować poniesioną szkodę i nie powinien rodzić dodatkowych konsekwencji...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »