Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.11.2011

Zakup oleju do generatora a podatek akcyzowy

Pytanie podatnika: Czy posiadając generatory o mocy nieprzekraczającej 1 MW, wytwarzające energię elektryczną na potrzeby produkcji energii elektrycznej dla potrzeb własnych podmiot będzie zobligowany do odprowadzenia akcyzy od zakupionego na potrzeby produkcji energii oleju napędowego, opałowego lub spożywczego (rzepakowego), w sytuacji kiedy te oleje zostały zakupione jako zwolnione z akcyzy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2011 r. (data wpływu 28 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zapłaty akcyz od energii elektrycznej wytwarzanej z generatora o mocy nieprzekraczającej 1 MW, w przypadku zużycia do produkcji tej energii oleju napędowego, opałowego lub spożywczego (rzepakowego) zwolnionego z akcyzy ze względu na przeznaczenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zapłaty akcyzy od energii elektrycznej wytwarzanej z generatora o mocy nieprzekraczającej 1 MW, w przypadku zużycia do produkcji tej energii oleju napędowego, opałowego lub spożywczego (rzepakowego) zwolnionego z akcyzy ze względu na przeznaczenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przy zakładanym przedsięwzięciu gospodarczym Wnioskodawca rozważa możliwość zakupu generatorów o mocy nieprzekraczającej 1 MW zasilanych olejem napędowym, opałowym lub spożywczym np. rzepakowym. Generatory będą produkowały energię elektryczną, która będzie zużywana na własne potrzeby związane z prowadzona produkcją przemysłową.

Oleje które będą kupowane do tych generatorów będą nabywane jako zwolnione z akcyzy, na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1-5 oraz przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 32 ust. 5-13 ww. ustawy.

Wnioskodawca nie posiada koncesji, gdyż z przepisów prawa energetycznego wynika, że produkując energię do 1 MW, takowej posiadać nie musi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy posiadając generatory o mocy nieprzekraczającej 1 MW, wytwarzające energię elektryczną na potrzeby produkcji energii elektrycznej dla potrzeb własnych Wnioskodawca będzie zobligowany do odprowadzenia akcyzy od zakupionego na potrzeby produkcji energii oleju napędowego, opałowego lub spożywczego (rzepakowego), w sytuacji kiedy te oleje zostały zakupione jako zwolnione z akcyzy?

Zdaniem Wnioskodawcy, przy tak przedstawionych założeniach do przyszłego przedsięwzięcia gospodarczego akcyza będzie płacona tylko od wyprodukowanej przez generatory energii elektrycznej, natomiast akcyza nie będzie naliczana i odprowadzona od zakupionych olejów służących jako paliwo do generatorów produkujących energię elektryczną, nawet pomimo tego, iż były one zakupione jako zwolnione z akcyzy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, iż niniejszej interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego, w którym nabycie przez Wnioskodawcę wyrobów energetycznych, zużywanych do produkcji energii elektrycznej dokonane zostanie z zastosowaniem zwolnienia z akcyzy, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. (t.j. z 2011 r. Dz.U. Nr 108, poz. 626) w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną, który wyprodukował tę energię.

Jednocześnie zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie wyroby energetyczne zużywane w procesie produkcji energii elektrycznej - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1-5, jeżeli są spełnione warunki o których mowa w ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »