Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.11.2011

Zwrot kosztów wynajmu mieszkania a przychód pracownika

Pytanie podatnika: Czy przy najmowaniu mieszkań przez pracowników i przedstawianiu dowodów wpłat za wynajęcie, będących potwierdzeniem poniesienia kosztów najmu, kwota otrzymana od pracodawcy podlegać może zwolnieniu z opodatkowania do wysokości 500 zł miesięcznie na podstawie art. 21 ust.1 pkt 19 ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.? Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie nadwyżka ponad kwotę 500 zł miesięcznie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.07.2011 r. (data wpływu 14.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. (zwana dalej: „Spółką”) w ramach prowadzonej przez siebie polityki kadrowej przewiduje różne formy dofinansowania do zakwaterowania pracowników. W związku z powyższym, jednym z elementów w ramach oferowanych warunków pracy, jest zagwarantowana w umowie o pracę wypłata dodatku mieszkaniowego.

W wyniku przeprowadzonego w 2008 roku procesu konsolidacji czterech Spółek w ramach Grupy kapitałowej, niektórym pracownikom przejętym na mocy art. 23.1 KP, Spółka zaproponowała miejsce świadczenia pracy poza miejscem zamieszkania, w odległości większej niż 60 km i zagwarantowała comiesięczną wypłatę dodatku mieszkaniowego. Wypłata uregulowana jest w umowie o pracę. Pracownik otrzymuje dodatek mieszkaniowy w wysokości 50% udokumentowanej wartości najmu mieszkania nie więcej niż 750,00 zł. Również niektórym nowo przyjmowanym pracownikom świadczącym pracę poza miejscem zamieszkania, Spółka w umowie o pracę gwarantuje wypłatę dodatku mieszkaniowego w wysokości 50% udokumentowanej wartości najmu mieszkania nie więcej niż 750,00 zł lub zapewnia zwrot kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego do wysokości 960,00 zł na podstawie przedstawionych rachunków za wynajem.

Wszystkie osoby, które korzystają ze zwrotu kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego wykonują prace poza miejscem stałego zamieszkania i nie korzystają z podwyższonych kosztów. Przedmiotowe zapytanie odnosi się do formy pomocy materialnej w postaci sfinansowania/dofinansowania do kosztów najmu lokali mieszkalnych niebędących własnością Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy w sytuacjach opisanych w stanie faktycznym, tj. przy najmowaniu mieszkań przez pracowników i przedstawianiu dowodów wpłat za wynajęcie, będących potwierdzeniem poniesienia kosztów najmu, kwota otrzymana od pracodawcy podlegać może zwolnieniu z opodatkowania do wysokości 500,00 zł miesięcznie na podstawie art. 21 ust.1 pkt 19 Ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2011 r.?
2. Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie wskazane w pkt 1 opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie nadwyżka ponad kwotę 500,00 zł miesięcznie?
3. Czy zwolnienie z opodatkowania będzie dotyczyło wszys...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »