Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.10.2011

Podatkowe skutki odwołania darowizny

Pytanie podatnika: Czy odwołanie darowizny powoduje, że datą nabycia przedmiotowego mieszkania jest data jego zakupu t.j. 24 kwietnia 2006 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku (data wpływu 18 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 sierpnia 2011 r. (data wpływu 23 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w związku z odwołaniem darowizny ww. prawa – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w związku z odwołaniem darowizny ww. prawa oraz opodatkowania przychodów z tytułu zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 17 sierpnia 2011 r., Nr IPTPB2/415-392/11-2/KSU, Wnioskodawczynię wezwano do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.
Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 19 sierpnia 2011 r., natomiast w dniu 23 sierpnia 2011 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 22 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 24 kwietnia 2006 r. Wnioskodawczyni kupiła mieszkanie i w tym samym dniu darowała je swojej córce. Obie zamieszkały w nabytym mieszkaniu. Umowa zakupu i darowizny sporządzone zostały w kancelarii notarialnej. We wniosku Wnioskodawczyni podaje również, że córka jako obdarowana dopuściła się względem Niej rażącej niewdzięczności. Wobec tego jako darczyńca ma Ona zamiar w myśl art. 989 Kodeksu cywilnego odwołać na piśmie darowiznę i żądać zwrotu mieszkania stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Po zwrocie mieszkania, które jest spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni ma zamiar wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o przekształcenie tego prawa w prawo odrębnej własności,
Następnie jeszcze w tym samym roku ma Ona zamiar zawrzeć umowę o dożywocie w myśl art. 908 Kodeksu cywilnego z inną osobą, która w zamian za przeniesienie na rzecz Wnioskodawczyni prawa własności przedmiotowej nieruchomości ma zapewnić Jej dożywotnie utrzymanie. W związku z tym Wnioskodawczyni obciąży tą nieruchomość prawem dożywocia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  • Czy odwołanie darowizny powoduje, że datą nabycia przedmiotowego mieszkania jest data jego zakupu t.j. 24 kwietnia 2006 r....
  • Czy Wnioskodawczyni będzie miała obowiązek zapłacenia podatku dochodowego w związku ze zbyciem na podstawie umowy o dożywocie zwróconego Jej mieszkania w wyniku odwołania darowizny... Przy czym, jak podaje, nabyła je w 2006 r., a umowę dożywocia planuje zawrzeć jak najszybciej w 2011 r. t.j. przed upływem pięciu lat.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1, natomiast wniosek w zakresie pytania oznaczonego nr 2 został rozstrzygnięty odrębną interpretacją Nr IPTPB2/415-392/11-5/KSU.
Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do pierwszego pytania, uważa, że w przypadku odwołania darowizny datą nabycia mieszkania staje się ponownie jego data zakupu, w tym przypadku jest to data 24 kwietnia 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.<...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »